Загубите принудиха гиганта SoftBank да отчупи парче от перлата в короната си
Продажбата ще захрани компанията с над 34 млрд. долара
SoftBank се очаква да спечели повече от 34 млрд. долара, като намали дела си в Alibaba, перлата в короната на нейния инвестиционен портфейл. Ходът идва, след като компанията регистрира рекордни загуби от своите технологични инвестиции тази година.
Японският гигант заяви, че ще намали дела си в китайския гигант за електронна търговия до 14.6% от 23.7% чрез предсрочно уреждане на някои договори за деривати. Стъпката идва само два дни след като SoftBank се раздели с акциите си в Uber.
Очакваната обща печалба от транзакцията на Alibaba възлиза на 4.6 трлн. японски йени (34.1 млрд. долара).
Настоящата среда на пазара на акции е предизвикателна и може да продължи“, посочва SoftBank, добавяйки, че сетълментът на форуърдни договори в акции на Alibaba е най-добрият вариант за компанията в момента.
Целта на японската компания е така да си спести бъдещи тревоги и да намали разходите, свързани с тези предплатени форуърдни договори. „Това допълнително ще засили нашата защита срещу тежката пазарна среда“, се казва в съобщението.
Основателят и главен изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон инвестира 20 млн. долара в Alibaba през 2000 г., залог, който вече се оценяваше на 60 млрд. долара, когато Alibaba стана публична през 2014 г.
Намаляването на дела на SoftBank в Alibaba идва в бурен момент и за двете компании. Японският гигант разкри в понеделник рекордна нетна загуба от 23 млрд. долара за тримесечието април-юни, тъй като сривът на пазара удари технологичните акции и оценките на инвестициите в нейното звено Vision Fund.
Компанията започна да се изтегля от различни компании, включително Uber и Opendoor, в опит да си осигури средства.
Междувременно Alibaba е загубила около 600 млрд. долара от пазарната си капитализация от пика ѝ през октомври 2020 г. Едногодишната регулаторна репресия от китайските власти, съчетана с икономически затруднения, навреди на растежа на Alibaba и принуди компанията да търси начини за намаляване на разходите, като прибягна дори до съкращения.
SoftBank също се опитва да намали разходите и да си осигури парични средства, за да преодолее спада на пазара. В понеделник Сон сигнализира за съкращения на броя на служителите във Vision Fund.
SoftBank очевидно е в защитен режим“, казаха анализаторите на Jefferies в бележка по-рано тази седмица.
Нейната готовност да продаде активи предполага, че когато „натискът дойде, SoftBank ще направи или продаде всичко, за да защити собствените си акционери“, казаха те, отбелязвайки, че компанията е готова да монетизира всеки актив на „разумна цена“.
За SoftBank има малко толкова ликвидни и големи активи като Alibaba“, добавиха те.