Захариева: Европа затваря вратата си за икономически мигранти
ЕС има нужда от общо дългосрочно решение, за да остане конкурентоспособен
~ 2 мин.
Лидерите на срещата на върха Европейския съюз вчера взеха решение да затворят вратите на континента за икономическите мигранти, като засили общите си външни граници. Това е нещото, което и България винаги е искала, каза външният ни министър Екатериан Захариева в ефира на Нова тв.
Опазването на външнтие граници означава, че не може например група хора на лодка да акостират някъде в Европа и да кажат: Искам да отида, да речем, в Швеция, защото съм бежанец. Идеята е в бъдеще държавите от ЕС да не допускат икономически мигранти на континента.
Това ще стане чрез три основни неща, посочи Захариева и изложи накратко приетите на вчерашната среща на върха стълбове в бъдещата политика на Блока.
„Лидерите решиха до 2020 г. Фронтекс да стане единна външна полиция по границите на ЕС, а служителите да достигнат 10 000. Освен това, ще се заделят средства за техническото обезпечаване на службата от общия европейски бюджет. Ще бъде преведен и вторият транш от парите за Турция. Ще има повече пари и за Африка”, обясни тя.
По думите ѝ темата за мигрантите винаги е била много разделяща. По-рано дори се чуха коментари от някои европейски политици, че ако не се вземе своевременно решение по казуса, „Европа може и да я няма скоро”.
Мненията са полюсни, като от едната страна са държавите на външната граница, сред които Италия, Гърция, Кипър и България. Те настояваха за тъй наречената автоматична релокация, но много други са категорични, че няма да я приемат. По думите на Захариева двете позиции са се сближили по време българското европредседателство.
Този въпрос обаче не е достатъчен за решаването на целия проблем. Българският външен министър бе категорична, че има нужда от обща външна граница, а „не да се ограждаме едни други”. Тя припомни, че 8 държави направиха точно това и на практика Шенген вече не е такъв, какъвто го познаваме.
Според Захариева темата влияе върху конкурентността на Старя континент и затова тя трябва да се затвори възможно най-бързо и ЕС веднъж завинаги да излезе с общо дългосрочно решение.