Западът се обединява в спасяването на Индия
САЩ се присъединяват към Германия и Великобритания и ще изпатят помощ на най-засегнатата държава от COVID-19 в света
Администрацията на Джо Байдън заяви, че незабавно ще предостави суровини, необходими за производството на ваксина срещу коронавирус в Индия. Азиатската държава е тежко засегната от пандемията, като вчера бяха регистрирани близо 350 хил. инфекции и общо 17 милиона досега. Болниците започнаха да връщат хора, тъй като не разполагат с достатъчно медицински кислород.
„Точно както Индия изпрати помощ на САЩ, тъй като нашите болници бяха напрегнати в началото на пандемията, САЩ са твърдо решени да помогнат на Индия в момент на нужда“, заяви говорителката на Съвета за национална сигурност Емили Хорн в изявление. Тя добави, че САЩ ще изпратят суровини, необходими на Индия за производството на ваксината Covishield, както и терапевтични средства, комплекти за бърза диагностика, вентилатори и защитно оборудване.
Американската корпорация за финансиране на развитието финансира значително разширяване на производствения капацитет на BioE, производителят на ваксини в Индия, което му позволява да се увеличи капацитета си до 1 млрд. дози до края на 2022 г.“, пише Хорн, добавяйки, че САЩ също ще изпратят екип от съветници по общественото здраве от Центъра за контрол на заболяванията и USAID в Индия.
Съобщението идва след неделния разговор между съветника по национална сигурност на Байдън Джейк Съливан и съветника по национална сигурност на Индия Аджит Довал. „Съливан потвърди солидарността на Америка с Индия - двете страни с най-голям брой случаи на Covid-19 в света“, се казва в съобщението след разговора.
Отговорът на САЩ идва, след като Великобритания, Франция и Германия обещаха помощ за Индия през уикенда.
В неделя Байдън написа в Twitter, че неговата администрация е „решена да помогне на Индия в момент на нужда“.
Германия ще изпрати кислород и медицинска помощ до Индия през следващите дни, за да й помогне да се справи с кризата си с COVID-19, заяви в понеделник външният министър Хайко Маас.
Втората вълна в момента залива Индия с безпрецедентна мощ. Правилно беше, че действахме бързо, за да спрем навлизането на новата мутация в Германия“, каза Маас пред вестник Rheinische Post.
Берлин класифицира Индия като зона с висока честота на коронавирус и също така постави страната в отделен предупредителен списък за варианти на COVID-19.
От днес германците, пристигащи от Индия, ще имат право да влизат в страната само с отрицателен резултат от PCR теста и след това ще трябва да бъдат под 14-дневна карантина. Чуждестранните пътници, идващи от Индия, вече няма да имат право да влизат в Германия.
Маса заяви, че Германия ще направи всичко възможно, за да помогне на Индия да преодолее извънредната ситуация.
Говорителка на германското министерство на отбраната каза, че външното министерство е помолило военните да разгледат възможността да осигурят мобилно съоръжение за производство на кислород, както и подкрепа за транспортиране на други спешни и помощни стоки до Индия.
Германският канцлер Ангела Меркел в неделя изрази „съчувствие по отношение на ужасното страдание, което пандемията донесе на Индия“.
„Германия е солидарна с Индия и спешно подготвя мисия за подкрепа“, заяви Меркел в изявление.
Европейската комисия също заяви, че има за цел да изпрати кислород и лекарства до Индия, след като получи искане от Делхи. Великобритания и САЩ също изпращат помощ, включително медицинско оборудване.