Западът се споразумя да отреже руски банки от SWIFT
Крайната мярка ще повлияе не само на Москва, но и на Европа и САЩ – затова от системата все пак остават руски банки, така че да се гарантира възможността за достъп до ресурси като нефт и газ
САЩ, европейските съюзници и Канада се договориха да премахнат ключови руски банки от междубанковата система за банкови съобщения SWIFT – извънредна стъпка, която ще откъсне страната от голяма част от световната финансова система. Мярката е драстична и изискваше широк консенсус. Тя ще увеличи значително финансовото напрежение върху Москва.
Това ще гарантира, че тези банки ще бъдат изключени от международната финансова система, като ще навреди на способността им да работят в световен мащаб“, написаха световните сили в съвместно изявление, обявявайки значителната ответна мярка.
Изваждането от SWIFT означава, че въпросните руските банки няма да могат да комуникират сигурно с банки извън руските граници. По-рано от системата бе премахната Иран и това коства почти половината от приходите на страната от износ на петрол и 30% от външната търговия.
SWIFT е независимо предприятие, базирано в Белгия, което служи като вътрешна система за съобщения между повече от 11 000 банки и финансови институции в над 200 страни и територии. Платформата прави възможни сигурните и бързи трансгранични плащания.
Мярката е крайна и анализаторите я определиха като „ядрено оръжие“ срещу Русия в областта на финансите. Последиците от нея ще се усетят и в Европа и САЩ – как и защо може да прочетете тук.
„Ще парализираме активите и транзакциите на централната банка на Русия и ще направим невъзможно да ги използва, за да поддържа ликвидност и да финансира Путин войната си“, каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. По думите й на руски олигарси ще бъде забранено да използват капиталите си на пазарите на ЕС.
След съобщението украинският премиер Денис Шмихал приветства мярката, като написа в Twiter: „Оценявам вашата подкрепа и реална помощ в това тъмно време. Украинският народ никога няма да забрави това! Продължавайте да държите линията!”
САЩ и техните съюзници също така обявиха, че ще наложат ограничителни мерки, с които да попречат на централната банка на Русия да разположи международните си резерви, така че да заобиколи по някакъв начин санкциите.
„Това ще покаже, че устойчивостта на руската икономика на санкциите е мит. Натрупаните от Русия международни резерви на стойност над 600 млрд. долара са мощни само ако Путин може да ги използва“, коментира висш служител от администрацията на американския президент Джо Байдън по време на разговор с репортери в събота вечерта, цитиран от CNBC.
Служителят, който пожела анонимност, посочи, че въздействието на тези санкции ще се усети незабавно в Русия.
Сега се насочихме към всички 10 от най-големите финансови институции в Русия, които притежават близо 80% от общите активи на руския банков сектор“, обясни той.
На въпрос имат ли САЩ имат някакви индикации дали Китай, втората по големина икономика в света, ще помогне финансово на Русия на фона на санкциите, служителят каза, че
Китай не идва на помощ“.
„Китай всъщност ограничава някои от своите банки да предоставят кредит за улесняване на закупуването на енергия от Русия, което предполага, че Китай (отново) е склонен да зачита силата на санкциите на САЩ“, каза служителят.
Лидерите на Европейската комисия, Франция, Германия, Италия, Обединеното кралство, Канада и САЩ планират да ограничат също продажбата на така наречените „златни паспорти“. Служителят ги описа като вратичка, която позволява на богати руснаци, свързани с Кремъл, да станат граждани на други страни и да имат достъп до определени финансови системи.
Ще тръгнем след техните яхти, луксозните им апартаменти, парите им и способността им да изпращат децата си в луксозни колежи на запад“, добави служителят.
Новините идват след серия от съвместни санкции, наложени срещу Русия и нейното нахлуване в Украйна.