Започва строителството на Дунавски индустриален парк – Свищов
Инвеститорски интерес към парка вече има както от български, така и от чуждестранни компании
Официалното начало на строителството на Дунавски индустриален технологичен парк – Свищов ще бъде дадено тази вечер, 30 май, на церемония пред журналисти. Часове преди събитието, което ще се състои на източния портал на бившето военно поделение, Economic.bg разговаря с кмета на града, д-р Генчо Генчев, за развитието на индустриалната зона.
От разговора стана ясно, че вече има заявен интерес от страна както на български, така и на международни инвеститори, които да развиват дейност на територията на бъдещия парк. И вече има сключени меморандуми за сътрудничество.
Фирмите, които ще разкрият нови работни места в общината, са с различни профили на дейност и имат сериозни инвестиционни намерения. Инвеститорите са в готовност и чакат да се одобри проектът“, казва д-р Генчо Генчев.
Какви са плановете на Община Свищов?
Плановете на Община Свищов са да бъде изградена вътрешната инфраструктура в парка като така значително ще намалее времето за подготовка и осъществяване на инвестиционни проекти за производство и предоставяне на услуги.
В средносрочен план (2024 – 2026 г.) се предвижда оформянето на 22 парцела за строителство на производствени и складови бази, които ще се предлагат на потенциални инвеститори“, уточнява кметът.
В дългосрочен план се предвиждат допълнителни инвестиции в изграждане на административни и офис сгради, коуъркинг пространства, спортен и здравен център, озеленяване – паркове и градинки, изграждане и оборудване за инфраструктура за научна и развойна дейност, както и зарядни станции за електромобили. Изграждането на всичко това ще бъде финансирано чрез средства от Програмата за развитие на регионите (безвъзмездна финансова помощ), както и чрез различни финансови инструменти.
Какво включва програмата за парка?
Инвеститор в проекта за индустриален технологичен парк в Свищов е дружеството „Индустриален технологичен парк – Свищов“ ЕООД, учредено през 2018 г., чийто едноличен собственик на капитала е Община Свищов.
Търговската програма за парка включва продажба на парцели и вещни права; отдаване на имоти под наем; обслужване и поддръжка на техническата инфраструктура; строително-ремонтни дейности; подготовка и управление на инвестиционни проекти; подбор на персонал; пренос на електричество; пренос на газ.
Очакваните приходи за общината от продажба на терени в индустриалната зона възлизат на около 20 млн. лв.
Историята на проекта
За изграждането на Дунавски индустриален технологичен парк – Свищов общината извървя дълъг и труден път“, казва д-р Генчо Генчев.
Още през 2015 г. Община Свищов поиска от Министерството на отбраната да ѝ бъдат предоставени за стопанисване старите имоти на бившите казарми в града. Всъщност бившето военно поделение на територията, на което ще бъде изграден индустриалният парк, е закрито още през 2000 г. и оттогава теренът пустее, сградите се рушат. През 2018 г. общината официално придобива тези терени.
През следващите години са проведени редица срещи и разговори с различни институции и организации, по време на които е защитена идеята за икономическия потенциал на Дунавски индустриален технологичен парк – Свищов и развитието му като част от Северен централен регион.
За развитието на парка общинското ръководство кандидатства за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост и с Концепция по „Програма за развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. За реализирането на проекта са сключени споразумения с няколко държавни структури – Агенция пътна инфраструктура, „Булгартрансгаз“ ЕАД, ЕСО ЕАД и ВиК „Йовковци“ ООД, които ще осигурят пътната връзка, газифицирането на зоната, енергийната ѝ независимост и ВиК инфраструктура с канализационните отклонения.
През ноември 2023 г. официално беше подадено и проектното предложение за парка и представено пред обществеността.
Финансирането на мащабния проект с над 80 милиона лева ще позволи с общи усилия да бъде изградена една високотехнологична и устойчива икономическа зона, която да генерира добавена стойност“, казва пред Economic.bg д-р Генчо Генчев.
Какво прави паркът високотехнологичен?
Групата на потенциалните високотехнологични производства, заложени в дейностите на парка, се предвижда да бъдат в сферите на електрическите съоръжения, машини и оборудване, автомобили, превозни средства.
Теренът е подходящ и за дейности, насочени към трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение, производство, логистика и високотехнологичен сектор“, казва кметът на града.
Очакванията са с изграждането на парка да се подобри инвестиционният климат на територията на общината. Освен това, според управата на града, въвеждането на иновативни добри практики и кръгови модели в местни предприятия ще намали използването на ресурси и ще подобри ефективността на производствата.