Заради АЕЦ „Запорожие“ Русия блокира документа за ядрено разоръжаване на ООН
Дори в някои от най-мрачните моменти на Студената война сътрудничеството в подкрепа на ядреното разоръжаване често бе възможно
Срещата за ядрено разоръжаване на ООН завърши с провал, след като Русия отказа да приеме окончателния проект на Договора за неразпространение на ядрени оръжия (ДНЯО). Страната се е възпротивила на клаузи, свързани с контрола на украинските електроцентрали – по-слециално на Запорожката, която тя окупира още през март.
Неуспехът да се постигне съгласие по договора е последният удар върху надеждите за поддържане на режим на контрол върху ядрените въоръжения.
Договорът за неразпространение на ядрено оръжие се преразглежда на всеки пет години от подписалите го 191 страни. Той има за цел да насърчи пълното разоръжаване и сътрудничеството в мирното използване на ядрената енергия.
Тази година по него се водиха преговори в продължение на четири седмици, а заключителната сесия бе забавена с няколко часа заради ескалация на дебатите и внесени на финалната права промени. Те дойдоха в отговор на новините от предходните дни за извънредното изключване на АЕЦ „Запорожие“ от електрическата мрежа, създало критична опасност от ядрена авария.
В параграфа се подчертава: „първостепенното значение на осигуряването на контрол от страна на компетентните органи на Украйна върху ядрените съоръжения … като атомната електроцентрала „Запорожие“.
Според представителя на Москва Игор Вишневецки текстът на документа е бил политизиран и небалансиран.
Руската делегация единствена се обяви против, но обвини Украйна и нейните „защитници“ за провала на конференцията, наричайки преговорите „едностранна игра“. След изказването си представителите на Москва напуснаха залата.
Сякаш направихме филм този месец, но нямаме финалната картина“, коментира председателят на конференцията на ООН Густаво Злаувинен късно снощи.
От Международната кампания за премахване на ядрените оръжия заявиха, че липсата на действия е непростима във време на повишен риск. „Този резултат е крайно несериозен и е пълна абдикация от отговорност пред лицето на неприемливо опасна глобална ситуация“, каза изпълнителният директор на организацията Беатрис Фин.
„По-големият извод за мен е колко широкообхватно е станало въздействието на войната на Русия в Украйна“, подчерта от своя страна Сара Бидгуд, директор на програмата за неразпространение в Евразия към изследователския център „Джеймс Мартин“.
Дори в някои от най-мрачните моменти на Студената война сътрудничеството в подкрепа на ДНЯО често беше възможно. Но това, което видяхме на последното пленарно заседание днес не предвещава нищо добро за бъдещето на ядрената дипломация, включително по въпроси като контрола на оръжията.“
ДНЯО е сделка, сключена през 1968 г., в рамките на която държавите с ядрени оръжия се споразумяха да се разоръжат, а тези без – обещаха да не ги придобиват. По това време имаше пет признати ядрени сили, въпреки че Израел тайно бе разработил собствено оръжие. Днес девет държави притежават ядрени бойни глави. Преди ДНЯО да влезе в сила, прогнозите бяха, че десетки страни ще се въоръжат със собствени арсенали.