Защо Радев даде мандата на БСП и отказа да е архитект на редовно правителство
Нагласите за предсрочни избори в парламента са големи, а президентът има нужда от партийна подкрепа за втория си мандат
Президентът Румен Радев даде третия мандат на БСП, а не на най-малобройната парламентарна група „Изправи се. БГ! Ние идваме“(ИБГНИ), за каквото го призоваха от „Демократична България“. Така той категорично отказа да бъде архитект на едно евентуално правителство – редовно или експертно – с ограничен мандат, което много трудно можеше да бъде създадено заради отказа на Има такъв народ (ИТН) да го подкрепи.
От тук следват и много въпроси. Даването на мандата на БСП не е ли опит да се подаде ръка на тази партия, която след последните два избора буквално е на дъното на електоралната си подкрепа? С кого точно Радев сключва договор за бъдеща подкрепа за президентските избори? Ражда ли се нов политически проект и чий ще е той? Следващият парламент ще успее ли излъчи редовен кабинет? И как ще отрази този политически хаос на живота в страната във време на кризи – поредна COVID вълна, мигрантски натиск и инфлация.
С тези въпроси се обърнахме към политолози и социолози, след като действията на държавния глава бяха изтълкувани като отваряне на вратите към нови избори наесен, макар българите да искат редовен кабинет, а последните изследвания на общественото мнение показват интересни тенденции.
При едни втори предсрочни избори големият губещ ще е ИТН, които вероятно ще са трети, а ИБГНИ са на ръба на влизане в парламента. ГЕРБ ще възстанови първата си позиция, а "Демократична България" има шанс да стане втора политическа сила заради позициите, които защитава. БСП ще се нареди на четвърто място, а националистическата партия „Възраждане“ е с големи шансове да влезе в 47-ото народното събрание. ДПС остава на почти същите позиции.
Тези данни бяха огласени от социологическа агенция „Маркет Линкс“. Обществените настроения са потвърдени от по-ранни данни на „Галъп“, каза пред Economic.bg Първан Симеонов, изпълнителен директор на агенцията. Простите сметки показват, че нагласите на политическите сили в парламента за предсрочен вот са 50 на 50.
Новите обувки на Нинова
Президентът Румен Радев даде третия мандат на БСП по две причини – лидерът на партията Корнелия Нинова е единствената, която не се скара със Слави Трифонов по време на консултациите за правителство, не си размени обиди с ИТН. Втората причина е, че Радев има нужда от твърда партийна подкрепа. Такава може да му бъде осигурена от БСП, макар от ИТН да обявиха, че го подкрепят.
Давайки мандата, Радев сключи договор с редовите социалисти, от които очаква подкрепа. Тази подкрепа минава през този акт“, коментира Първан Симеонов.
Според него БСП е в интересна позиция, защото Корнелия Нинова някак успява да излезе от образа на жена, която се кара с всички, и да покаже, че тези сблъсъци са били на принципна основа. Освен това балансираната й позиция по време на разговорите не изгори мостовете към ИТН, с които даже се споразумяха по определени политики. На базата на този документ Нинова ще води разговорите сега. БСП не се скара и с другите две партии на протеста, а от ДБ вече на два пъти дават сигнали, че биха участвали в разговори, макар че е невъзможно да подкрепят ляв кабинет. От „Демократична България“ са много обрани по отношение на взаимодействието си със социалистите.
Ако Нинова успее по някакъв начин да състави кабинет, това ще вдигне партията от клиничната смърт, в която се намира. Ще е забележително, ако „дъното“, на което се намира БСП, успее да създаде кабинет“, коментира Симеонов.
Политологът Георги Киряков обаче смята, че шансовете за такъв кабинет са равни на нула. „Неясната ситуация, заявените позиции на ИТН, че няма да подкрепят никакъв кабинет, на ДБ, че няма да правят правителство с БСП, накараха президентът Радев да играе на сигурно с БСП, защото очаква от тях подкрепа. Ролята на мандатоносител ще позволи на Нинова да затвърди новия си образ на консенсусна личност“, коментира Киряков.
След изборите наесен, нови избори
Според Киряков след предсрочните избори наесен ще следват нови избори, защото най-вероятно ще се повтори ситуацията след 4 април, когато ГЕРБ като първа политическа сила предложи кабинет, който не срещна никаква подкрепа. Поведението на останалите политически играчи едва ли ще се промени съществено, което ще направи задачата за съставяне на кабинет отново трудна. Между ИТН от една страна, ДБ и ИБГНИ от друга страна, се размениха куп обиди по повод проектокабинета на Трифонов, които издълбаха дълбоки разделителни линии между партиите на промяната.
Ситуацията прилича на политическо танго – две стъпки напред и една назад“, коментира Киряков. Според него нов политически проект около министъра на икономиката Кирил Петков, който да бъде създаден наесен, не може да се очаква, защото трябва техническо време за регистрация.
Това означава, че подобен играч може да се появи на трети предсрочни избори. В граждански план за нас означава, че ще ни управляват служебни кабинети. Този се справя добре и е с висок рейтинг на доверие – 53%. Ако и следващият си върши работата, щетите от този политически хаос не би трябвало да са непоносимо големи.