Зет на Орбан и милиардер: Ищван Тиборч, който изгради империя в Будапеща
Бизнесът му е основно с хотели, но преди него влезе в търкания с Европейската комисия
37-годишният Ищван Тиборч се превърна в последните години в най-видния инвеститор в туристическата индустрия на Унгария. Доказателство за това са половин дузина хотели в Будапеща, завършени или в процес на реконструкция. А през последните осем години по данни на Bloomberg активите на неговия холдинг са нараснали до около 65 млрд. форинта или 165 млрд. евро.
Зад гърба си той има мощни семейни връзки, а именно премиерът, генерирал почти цялата власт в страната Виктор Орбан, който е и негов тъст.
37-годишният Тиборч подчертава, че целта му е да спомогне за обновяването на унгарската столица и да ѝ позволи да настигне градове като Виена по настаняване от висок клас. За тази си цел то възстанови сгради като емблематичния спа хотел Gellert от страната на Буда на река Дунав и хотел Dorothea от страната на Пеща. Неговата визия е да
издигне профила на Будапеща до първокласна туристическа дестинация с превъзходно качество“.
Той също така отвори частен клуб и обнови хотели в други туристическа места като езерото Балатон и винарския регион Токай.
Опонентите на Орбан обаче казват, че възходът на Тиборч илюстрира как политиката и бизнесът са станали неразривно свързани под ръководството на лидер, когото Европейският съюз обвини в насърчаване на система на кронизъм.
Така около 19 млрд. евро финансиране за Унгария остава спряно от Европейския съюз отчасти поради опасения за това как се харчат парите в страната, която заема последно място сред страните от Блока в годишния индекс за възприятие на корупцията на Transparency International.
Кметът на Будапеща Гергели Карачони, яростен критик на Орбан, смята, че Тиборч се е възползвал от връзките си с унгарския премиер, чийто престой на власт датира от 2010 г. Според кмета проекти като правителствения комплекс на Орбан в района на замъка, новите музеи и хотелите на Тиборч привличат вниманието, но правят малко за града.
Връзки
37-годишният инвеститор се ожени за най-голямата дъщеря на Орбан Рахел през 2013 г. Докато други членове на семейството на министър-председателя до голяма степен не се представят, Тиборч се превърна в известно име в Унгария.
Миналата година той каза пред новинарския уебсайт Index.hu, че редовно обсъжда развитието на туризма с Орбан. Той също така отхвърли оплакването на кмета на Будапеща относно неговите проекти, като каза, че фокусът му е върху запазването на архитектура, застрашена от разруха.
Мрежата на Тиборч включва това, което той притежава чрез своята холдингова компания BDPST Group и някои дялове в компании чрез фондове за частни капиталови инвестиции.
В свой имейл до Bloomberg Тиборч отказва да коментира изчислението на медията за неговите активи. Forbes поставя Тиборч на 27-мо място в последния си списък на най-богатите унгарци със състояние, оценено на 75.3 млрд. форинта или около 190 млрд. евро.
Бизнес
Първото му голямо начинание е Elios Zrt., компания, специализирана в търгове за улично осветление, финансирани от ЕС. Тиборч продава фирмата през 2015 г. на Атила Паар, чиято строителна компания спечели обществени поръчки за някои от най-видимите правителствени проекти, включително обновяването на замъка Буда и Държавната опера.
Три години по-късно Европейска служба за борба с измамите (ОЛАФ) каза, че сделките на Elios Zrt. са измамни и призова Унгария да предприеме действия срещу Тиборч и негов бивш сътрудник. Унгарското правителство възстанови 43.7 млн. евро, които бяха отпуснати на компанията.
Основният фокус на Тиборч оттогава е върху BDPST, който той създаде в годината, когато напусна Elios. Целта, казва той пред Bloomberg, е да се получи достъп до
огромния неизползван потенциал в туристическия сектор на Унгария, който има значителни обещания за националната икономика“.
Първата покупка е разпадащ се замък в Тура, на 50 километра източно от Будапеща. Сега това е водещият петзвезден хотел на BDPST.
Холдингът също е инвестирал в товарен транспорт, логистика, финанси и напоследък селско стопанство.
Най-новото допълнение към хотелското портфолио е хотел Gellert от началото на 20-ти век в стил Арт Нуво. Той ще бъде управляван от Mandarin Oriental Group – първата за веригата в Унгария – когато отвори отново през 2027 г.
Хотелът, който гледа към река Дунав от подножието на хълмовете Буда, е повреден от бомбардировки по време на Втората световна война и реновиран по време на комунизма. Съседният спа център, който остава в ръцете на местните власти, е един от най-трайните образи на Будапеща.
От другата страна на реката неговата компания притежава три хотела с пет звезди, всички управлявани от международни вериги. Но любимият му завършен хотел досега е Dorothea, управляван от Marriott. Величието на интериора напомня за унгарския фолклор, с бродерия, украсяваща сини кадифени възглавници в главното кафене, и гигантската стена от сини плочки Zsolnay, която свързва рецепцията с основния ресторант. Разположен под гигантски стъклен покрив, ресторантът е като зимна градина.
Хотел Dorothea предлага и прозорец към това как бизнесът и политиката са преплетени в Унгария.
Тиборч купи имота от компанията Indotek, собственост на Даниел Йелинек, седмият най-богат човек в страната според Forbes. Indotek бе и част от ръководена от правителството група, която искаше да купи летище Будапеща.
Проектът за преустройство на хотел Dorothea се финансира от собствени средства на Тиборч, както и от заем от 40.1 млрд. форинта или 100 млрд. евро от банка MBH. Лоринц Месарош, най-близкият бизнес съюзник и приятел на Орбан, и държавата заедно притежават мажоритарен дял в MBH.
Тиборч не се обезсърчава от това, което могат да кажат противниците на неговия тъст. За него всичко е свързано с изграждането на туристическа марка.
Досега усилията ни бяха насочени към Унгария и Будапеща“, каза той. „Но това не изключва възможността за проекти в други страни или градове в бъдеще.“