Златото през 2025 г.: Ще продължи ли бичият пазар за скъпоценния метал?
Продължаващото търсене от централните банки, заедно с геополитическата несигурност, може да спомогнат за допълнително поскъпване на метала
Текущата година бе „златна“ за златото, чиято цена достигна рекордни стойности неколкократно. Оказва се обаче, че изгледите за 2025 г. са също толкова бичи, подкрепени от политическата несигурност, продължаващите военни конфликти и паричната политика на централните банки.
Според анализатори скъпоценният метал ще продължи да поскъпва догодина, като причините за това са много, някои от които изненадващи.
Нищо от фундаменталната структура, която прави златото ценен актив за притежаване, не се е променило. Остават големите натрупани дългове във водещите световни икономики, покачва се геополитическото напрежение, застаряващото население и работна сила вече са факт не само в Европа, но и в Китай", коментира за Economic.bg Макс Баклаян, изпълнителен директор на Tavex.
Какво движеше поскъпването през 2024 г.
В последните години златото очаквано поскъпна, докато инвеститорите търсеха начин да се предпазят от последиците от пандемията от коронавирус, последвалата висока инфлация, както и от назряващата, конкретно в Европа, политическа несигурност. От 2019 г. насам, когато то се продаваше за около 1300 долара за тройунция, цената на златото се покачи двойно до текущите около 2500 долара за тройунция.
Още един фактор, спомогнал за възходящото движение, бе продължаващото запасяване със злато от страна на големите централни банки по света. Всъщност след бижутерийния сектор, именно централните банки са с най-голям принос в търсенето на актива.
Данните на Световния съвет по злато – международна търговска асоциация, базирана в Обединеното кралство – показват, че още от края на 2022 г. търсенето на злато от финансовите регулатори по света устойчиво се покачва, като нетните покупки достигат хиляди тонове. Сред най-големите купувачи са централните банки на Индия, Турция, Полша, Китай, Чехия, Унгария, докато други, като Монголия, Йордания и Германия, която в началото на 2023 г. изпадна в техническа рецесия (бел. ред. - т.е. две последователни тримесечия на спад на БВП), са продали злато.
Статистиката до момента сочи, че цената на жълтия метал е нараснала с над една трета през годината, все повече доближавайки се до прага от 3000 долара за тройунция. За сравнение, през 2023 г. годишното увеличение бе двойно по-ниско, или около 15 на сто.
Инвестиционното злато премина през една от най-добрите си години, поне в тази част от хилядолетната му история, за която имаме данни – бяха подобрени рекордите за най-висока цена – първо в номинално и след това в реално изражение – 2775 долара за тройунция е засега абсолютният връх, постигнат миналия месец“, коментира Баклаян.
Според някои този връх може отново да бъде достигнат през декември, когато е последното за годината заседание на Федералния резерв на САЩ.
„Цената на златото може краткосрочно да се покачи до 2700 долара за тройунция, водена от сезонното поевтиняване на щатския долар, който исторически се представя зле през декември. Въпреки това остава възможна една по-голяма корекция на цените в средносрочен план“, каза Зайн Вавда, пазарен анализатор в MarketPulse, цитиран от The Economic Times.
Смятам, че големият скок в цената може да доведе до определено забавяне при тях (бел. ред. – централните банки), особено в очакване на ходовете, които ще предприеме новата американска администрация“, прогнозира Баклаян.
Данните на Световния съвет по злато вече показват известно забавяне в покупките от централните банки през второто тримесечие. В периода април – юни те са били за над 200 000 тона, докато през третото тримесечие са се свили до 186 000 тона.
Темпът на купуване се забави през третото тримесечие, но нивата от началото на годината досега са сходни с тези от 2022 г. и са широкоразпространени“, добавят от Световния съвет по злато.
Според Баклаян обаче друг активен пазар е и този на дребно, особено в страни като Китай, САЩ и Индия. „През тях годишно минават 2000 тона от скъпоценния метал, като само в Китай е почти половината от това количество. В някакъв момент бих очаквал да видя и по-голямо раздвижване на пазара в Западна Европа“, прогнозира експертът.
Какво предстои през новата година
Според икономисти бичият пазар за златото няма да затвори врати и ще продължи все така силно и през следващата година. Събитията, които ще спомогнат за това, ще са няколко, а някои от тях - изненадващи.
Макар и с по-забавени темпове, продължаващото търсене от централните банки ще е един от тях. Тази тенденция означава, че пазарите все още не са достатъчно убедени за стабилното състояние на американската икономика въпреки новодостигнатите върхове, пише CNN Business. Обикновено инвеститорите се насочват към скъпоценния метал в периоди на несигурност, тъй като тогава той се представя по-добре спрямо други активи, в т.ч. акции, облигации и валути.
Друг фактор са ниските лихвени проценти. Тяхната връзка със златото е обратнопропорционална – т.е. ако лихвите са високи, други активи стават по-привлекателни, в т.ч. банковите депозити (бел. ред. - защото за разлика от тези активи, златото не генерира моментален приход под формата на лихва или дивидент), докато ако цената на заемите намалява, златото ще е облагодетелствано от това. Очакванията сред пазарите са на заседанието си през декември Фед отново да понижи лихвите.
Изненадващ фактор, който може да окаже влияние, е връщането на Доналд Тръмп като президент на САЩ След президентските избори в САЩ златото поевтиня, поради неосъществилите се очаквания за безредици и протести.
Дългосрочно е по-трудно да се ориентираме за това какво да очакваме от Тръмп. Той иска да възроди износа и да направи долара по-евтин, включително и чрез по-ниски лихви, в същото време ще въвежда мита и ще води търговска война. Кое ще бъде по-силното като ефект, предстои да видим, включително след като узнаем кой ще заеме ключови постове във финансовото министерство и Фед“, заяви Баклаян.
Особеното в предложенията на Тръмп е, че гоненият ефект за по-евтин долар противоречи на идеята за въвеждане на мита, които ще го оскъпят. Ако цената му се покачи, златото ще стане твърде скъпо за купувачите и те може да се насочат към акции и облигации. Други анализатори, цитирани от The Economic Times, обаче смятат, че засилване на търговското напрежение между САЩ и други страни може да подсили един спекулативен ръст в цената на метала.
Устойчивото геополитическо напрежение също може да се окаже благоприятен фактор за поскъпването на метала - това включва войната в Украйна, в Близкия изток, политическата нестабилност в Европа, след скорошното падане на германското и на френското правителство.
По думите на Баклаян в дългосрочен план има „много бичи изглед“.
Цената на златото ще расте, но през 2025 г. може да видим политика от новата американска администрация, като например въвеждане на високи мита и тарифи, които ще засилят долара и съответно ще имат охлаждащ краткосрочен ефект върху ръста в цената на златото“, смята Баклаян.
От Goldman Sachs наскоро прогнозираха, че златото може да достигне цена от 3150 долара догодина.
Запазваме прогнозата си за цена от 3000 долара до декември 2025 г. Структурният двигател на бичите ни прогнози е по-високото търсене от централните банки (което ще добави 9% към цената на златото до декември 2025 г.)“, написаха анализатори от Goldman Sachs в своя бележка, цитирана от Business Standard.
Баклаян обаче направи по-дългосрочна прогноза в очакване на цена от 4000 долара за унция до края на сегашното десетилетие.
С всеки нов подобрен ценови рекорд цената изглежда все по-консервативна, но златото е консервативен, сигурен актив. Тези големи увеличения в цената, 800% от 2000-та година насам, са резултат от агресивната парична политика, която наблюдаваме по целия свят“, обясни експертът.