17-годишната Малала Юсафзаи взе „Нобел“ за мир
Индийският правозащитник Кайлаш Сатярти, спасил 80 хил. деца раздели наградата с пакистанското момиче
Личност
Пакистанската ученичка Малала Юсафзаи и 60-годишният индийски правозащитник Кайлаш Сатярти взеха днес Нобеловата награда за мир, предава BBC News от Осло. Високото отличие им е присъдено за битката им срещу угнетяването на деца и за правото им на образование. Кайлаш Сатярти посвещава живота си на борба за правата на децата, които сами си изкарват хляба.
Малала Юсафзаи се прочу по света с пледиране за правото на момичетата за образование, заради което афганистанските талибани се опитаха да я застрелят.
След като през 2009 г. в Долината Сват, където контролираните от талибаните местни власти забраниха на момичетата да ходят на училище, 11-годишната Малала се решава да отстоява правото си на образование.
Под псевдоним тя започва да води блог в BBC News, посветен на борбата за права на децата и бързо набира популярност. През октомври 2012 г. обаче претърпява покушение на талибаните, след което губи слуха си. В момента 17-годишното момиче живее със семейството си във Великобритания. Малала Юсафзаи вече има престижни награди „Андрей Сахаров“ и „Анна Политковская“.
Кайлаш Сатьярти пък води битка за правата на децата от 20 години насам. Благотворителната му организация "Бачпан Бачао Андолан" успя да освободи от робските условия на живот цели 80 хил. деца по света. На всички освободени деца бе предоставена помощ за реинтеграция в обществото и получаване на образование.
По този начин наградата за мир не отиде при бившия американски шпионин Едуард Сноудън, разкрил за масовото следене в мрежата по цял свят от страна на Агенцията за национална сигурност и ЦРУ.