3D принтирането като начин за борба с проблемите в строителството
Дубай планира първата джамия, построена на този принцип
През последните години 3D принтирането зае голяма част в индустрията и започна да се използва за строителството както на домове, така и на големи инфраструктурни проекти. Сега Дубай е на крачка от създаването на първата 3D отпечатана джамия в света.
Структурата ще може да побере 600 вярващи и е разположена на площ от 2000 квадратни метра на два етажа. Казва Али Мохамад Алхалян Алсувайди, ръководител на инженерството в отдела за ислямски въпроси и благотворителни дейности (IACAD) на правителството на Дубай.
Джамията ще бъде направена от бетонна смес, като строителството е планирано да започне до края на годината и се очаква да приключи през първото тримесечие на 2025 г.
Избрахме да отпечатаме 3D джамията, защото това е нова и иновативна технология, която потенциално може да спести време и ресурси в сравнение с традиционните строителни методи“, каза Алхалян Алсувайди, отказвайки да назове името на компанията, която ще извърши проекта, предава CNN.
Изграждането на сгради с помощта на 3D печат изисква големи машини, които са програмирани с информацията за дизайна. Те изстискват строителния материал от дюза, изграждайки структурата на слоеве. По-голямата част от 3D отпечатаните конструкции са направени от бетон, но е възможно да се отпечатат и с други материали като глина.
Строителната индустрия
Дубай си постави за цел да се превърне в световната столица на 3D принтирането и през 2018 г. стартира „Стратегия за 3D принтиране“, която планира 25% от новото строителство на емирството да бъде 3D отпечатано до 2030 г.
До 2019 г. той държеше световния рекорд за най-голямата 3D отпечатана структура – сградата на община Дубай (висока 9.5 метра с площ от 640 квадратни метра) – както и домът на първия в света 3D отпечатан офис, и 3D отпечатана лаборатория за изследване на дронове.
Но нови 3D отпечатани сгради се появяват по целия свят - от жилища за бежанци в Йордания и за бездомни хора в Остин, Тексас, до цели комплекси от сгради.
Тео Салет е декан на катедрата по изградена среда в Техническия университет в Айндховен, Холандия. Той е привърженик на модернизирането на строителната индустрия чрез технологии като 3D печат.
„През следващите десетилетия трябва да се извърши огромно количество строителни работи в контекста на липсата на квалифицирани строителни работници, енергиен преход и необходимостта индустрията да стане по-устойчива“, каза той.
Дигиталното проектиране и строителство ще спестят време, ще намалят строителните разходи и разходите за повреди, ще решат проблема с липсата на строителни работници и ще ни позволят да преосмислим нашите проекти по отношение на устойчивостта“, добави той.
Той вярва, че проект като предложената джамия в Дубай е следващата фаза в 3D отпечатания архитектурен дизайн, но очаква, че ще се сблъска с предизвикателства.
„Реализирането на голям и привличащ вниманието проект като този е доста трудна задача, с мащаб, който все още не е известен“, каза той.