50% от електроенергията в Европа се генерира от ВЕИ
ЕС приключи годината със средно по-ниски цени на електроенергията
През 2024 г. ЕС постигна най-чистия микс за производство на електроенергия досега, с по-високи нива на възобновяеми източници, водещи до 59% намаление на емисиите в сравнение с нивата от 1990 г., според Eurelectric. 2024 г. отбеляза и най-ниските емисии от енергийния сектор на ЕС с 13% спад в сравнение с 2023 г.
Много ВЕИ
Възобновяемите енергийни източници са допринесли с 48% от микса за производство на електроенергия в ЕС, следвани от ядрената енергия с 24% и изкопаемите горива с 28%, което е най-ниският дял досега.
Докато ядрената енергия остава единствената водеща технология в производството на енергия, вятърът запазва преднината си пред природния газ от миналата година.
Електричеството от хидро и слънчева енергия се е увеличило с повече от 40 TWh на годишна база. Това съответства на половината от годишното потребление на електроенергия в Белгия и цялото годишно потребление в Дания.
Данните на Eurelectric доказват още веднъж, че инвестирането в по-високо възобновяемо производство е правилният път за по-конкурентоспособна и декарбонизирана икономика, но трябва да бъде допълнено от по-твърд и гъвкав капацитет за балансиране на тяхната променливост, ограничаване на зависимостта от скъпи изкопаеми горива и ограничаване на скоковете на цените”, каза Килиан О'Донохю, директор по политиката в Eurelectric.
Цените
ЕС приключи годината със средно по-ниски цени на електроенергията. През 2024 г. пазарните цени на едро за ден напред паднаха до 82 евро за мегаватчас (MWh) в сравнение с 97 евро/MWh през 2023 г. Повишението обаче е със 78% спрямо средната цена за 2019 г. от 46 евро/MWh, показват данните.
Тази средна стойност беше дори по-ниска – 76 евро/MWh, до последното тримесечие на годината, когато скокът на цените на газа, голямото търсене през зимата, оскъдните слънчеви и безветрени дни повишиха цените, причинявайки няколко скока в Германия, Унгария, Румъния и Швеция.
Успоредно с това отрицателните цени счупиха нов рекорд тази година, тъй като бяха регистрирани 17% от времето в поне една зона на наддаване. Отрицателни стойности са наблюдавани за 1480 часа през миналата година.
Електрификацията остава най-слабият плод за декарбонизирането на ЕС. Колкото повече електрифицирате енергийните си приложения, толкова по-лесно декарбонизирате, но търсенето на електричество не е там, където трябва да бъде днес“, добави О'Донохю.
Търсенето нараства леко
Търсенето на електроенергия в ЕС се е повишило само с 1% през годината до 2726 TWh през 2024 г. и е с 6% по-ниско от 2915 TWh, регистрирани през 2021 г., показват данните. То остава по-ниско от нивата преди кризата. Част от това намаление идва от по-висока енергийна ефективност и спестяване на енергия, но повече от 50% от този спад е причинен от индустриалното забавяне.
Търсенето в Германия, най-големият пазар на електроенергия в ЕС, спадна за трета поредна година, за да достигне 504 TWh през 2024 г. Това е спад от 3% спрямо предходната година и 11% спрямо 2021 г., когато търсенето се възстанови до 569 TWh след спад до 555 TWh през 2020 г., първата година на блокиране заради пандемия.
Франция (475 TWh), Испания (262 TWh), Полша (167 TWh) и Норвегия (142 TWh) са имали почти равно търсене на електроенергия през 2024 г. в сравнение с 2023 г.
Италия отбеляза ръст от 4% през 2024 г. до 307 TWh, Швеция ръст от 5% до 149 TWh, Финландия ръст от 5% до 90 TWh, а Дания ръст от 8% до 40 TWh.
Португалия е извън нея, като търсенето се покачва стабилно всяка година от 56 TWh през 2021 г. до 62 TWh през 2024 г., показват данните.
Eurelectric призова Европейската комисия да насърчи мерки за увеличаване на търсенето на електроенергия в индустрията като част от усилията за подобряване на конкурентоспособността на ЕС, като същевременно се намалят въглеродните емисии.
ЕК планира да представи стратегия за чиста индустриална сделка на 26 февруари, която ще очертае как възнамерява да помогне на енергоемките индустрии да се декарбонизират и да останат в ЕС.