Дават Киркоров на главния прокурор насред турнето му у нас
Две НПО-та с писма до Цацаров и президента за нарушаване на авторските права и укриване на данъци
Топло посрещане
Две правозащитни организации сезираха президента и прокуратурата за закононарушения на руския певец с български паспорт Филип Киркоров в България, информираха от пресслужбите им. Сигналите идват точно в разгар на турнето му "Другой" из цяла България.
Европейското общество за защита на човешките права - България (ЕОЗЧП) е изпратило официално писмо до президента Росен Плевнелиев и посланиците на няколко държави по повод бездействието на съдебните органи по започнало преди 2 години производство за системното нарушаване на авторските права на петима родни композитори.
ЕОЗЧП е изпратило официално писмо до президента г-н Росен Плевнелиев и посланиците на няколко държави по повод бездействието на съдебните органи по започнало преди 2 години производство за системното нарушаване на авторските права на петима родни композитори. Преди дни и фондация “За подпомагане на жертвите на престъпления и корупция” е внесла сигнал до главния прокурор г-н Сотир Цацаров за заобикаляне на данъчното законодателство и укриване на данъци в големи размери от страна на Киркоров и неговата българска фирма.
Нарушените права и предприетите действия
През 2012 г. ЕОЗЧП – България внася в Софийска градска прокуратура (СГП) сигнал за системно нарушаване на авторските права след молба за помощ от композиторите Александър Савелиев, Александър Бръзицов, Димитър Пенев, Иван Пеев, наследниците на Вили Казасян и Найден Андреев, който почина докато очакваше развитие по случая.
В днешното писмо се обръща внимание на това, че от 8 февруари 2012, когато в СГП е внесен първият сигнал на ЕОЗЧП, до днес разследващите органи са разпитвали многократно българските композитори, но нито веднъж руският певец не е бил призоваван за показания.
Соченият за „жива легенда на популярната музика” певец изпълнява, записва, възпроизвежда, разпространява в интернет и в търговската мрежа в България, Русия и други страни едни от най-известните произведения на композиторите, без да е заплатил нито стотинка за авторските права. Оттам припомнят, че подобно деяние се наказва по основание чл. 172а от Наказателния кодекс (НК) с лишаване от свобода от 2 до 8 години и с глоба от 10 000 до 50 000 лева, като отделно нарушеното авторкото право дава основание и за изискване на гарантираните от закона възнаграждения, дължими на творците за пропуснатите ползи.
Обвинение и за данъчни измами
Допълнение към неморалните действия на руския изпълнител е и сигналът, подаден на 24 юни до главния прокурор от Фондация “За подпомагане на жертвите на престъпления и борба с корупцията”. Съмненията са за заобикаляне на данъчното законодателство от страна на фирмата “Филип Киркоров Инвестмънт” ЕООД и самия Киркоров като физическо лице. „Нарушенията касаят покупката и продажбата на имоти по българското Черноморие”, поясняват от НПО-то. Според сигнала придобиването на толкова много имоти от едно физическо лице се осъществява с цел извършване на икономическа дейност и получаване на печалба, без певецът да е декларирал облагаемия доход или да се е регистрирал по ЗДДС и съответно не е заплатил дължимите на държавата данъци.
Отказът от правосъдие
Липсата на резултати по подадения през 2012 г. сигнал навежда правозащитните организации на мисълта, че Филип Киркоров е „подпомаган от хора на много високо политическо ниво в Русия и от кръгове в България, които се грижат да се запази имиджът му на доайен на руската култура и изкуство у нас и на символ на връзката между двете държави”.
“Самият факт, че повече от две години не е направено нищо във връзка с подадените от нас сигнали, би могъл да се приеме като отказ от правосъдие”, пишат от ЕОЗЧП - България в писмото си до президента и посланиците. Заради това ищците възнамеряват да сезират компетентните органи от Европейския съюз.
ЕОЗЧП се заема със случая главно заради “правото на всеки човек на труд и на достойнство”, без да се пренебрегва защитата на Авторското право и сродните му права съгласно действащото българско законодателство. “Въпреки усърдната работа на експертния екип и на сътрудничеството ни с организацията за колективно управление на авторските права “Музикаутор”, не можем да се справим с липсата на правосъдие и да защитим патриарсите на нашата култура”, казва Чавдар Гагов, изпълнителен директор на организацията.
Според представителите на НПО-тата, с поредната мащабна рекламна кампания за концертите на певеца у нас "се оказва нов натиск върху разследващите органи и върху обществеността, за да се прикрият деянията му, които все още никой не е квалифицирал като престъпления".
„Некоректното отношение от страна на Киркоров към петимата български композитори излиза извън рамките на нарушаването на авторските права. Към тях са отправяни вкючително обиди от трибуната на национални български медии, както и лични заплахи от певеца и от обкръжението му”, поясняват от НПО-тата у нас.