Китайски компании искат да строят мост на Дунав
Има голям потенциал за износ на български храни и напитки, казва Н. Пр. Уей Дзинхуа, посланик на Китай в България
Ваше Превъзходителство, поглеждайки напред в 2014 година, какво ни чака в областта на българо-китайските отношения?
През изминалата година имаше много официални срещи на най-високо равнище между Китай и България. Премиерът Орешарски се срещна с министър-председателя Ли Къцян два пъти в рамките на една година. Председателят на Народното събрание Михаил Миков и президентът Росен Плевнелиев официално посетиха Китай последователно.
Ръководителите на двете страни съвместно декларираха установяването на отношенията на всестранно партньорство между Китай и България. Те успяха да постигнат широк консенсус по много въпроси, а това е много важно за развитието на двустранните ни отношения. Те говориха по много конкретни идеи и проекти в сферата на икономическото сътрудничеството. В близките няколко месеца двете страни ще организират съвместната комисия за икономическо сътрудничество, на която ще бъдат обсъдени важни теми.
Каква конкретни проекти ще бъдат обсъдени на този форум?
Сред тях за обсъждане попадат проекти в сферата на инфраструктурата, земеделието и туризма, а това са области, които имат широка перспектива и за двете страни. Водещи китайски компании проявяват голям интерес към няколко проекта, включително високоскоростната автомагистрала "Черно Море" и тунел "Шипка".
Можем ли да очакваме сътрудничество в хранително-вкусовата промишленост, в износа на български продукти като мляко и вино?
Големи китайски компания проявяват интерес към внос на типични български продукти като българското вино, розово масло и редица етерични масла, както и, разбира се, типичното българско кисело мляко. Китайски компании желаят сътрудничество и в областта на земеделието и животновъдството, например търговия с агнешко и телешко месо. Най-важната ни задача е добре и ефективно да изразим постигнатите консенсуси на държавните ни ръководители.
Какви други инфраструктурни проекти може да се реализират съвместно?
Някои държави от Централна и Източна Европа също проявяват интерес към изграждането на високоскоростна международна жп линия и се надявам България да прояви интерес към този проект. Нашите компании също проявяват интерес към изграждането на нов мост между Българи и Румъния. Всъщност, ние обсъдихме толкова много проекти за сътрудничество и затова бихме желали да обсъдим най-важните и да ги направим приоритет, който да бъде осъществен. Очакваме с нетърпение тази конференция, организирана от комисията за търговско и икономическо сътрудничество между двете страни.
Какви са стъпките за подобряване на икономическите и политически отношенията между България и Китай?
Трябва да задълбочим взаимното политическо доверие. Двете страни трябва да поддържат диалога на високо равнище, да координират позициите си по двустранните връзки и важни международни въпроси и да се поддържат взаимно по отношение на коренните интереси на другата страна. Трябва да обърнем внимание и на взаимнополезното сътрудничество.
Китайската страна стимулира своите предприятия да излезнат в чужбина, да разширят инвестициите си в България, да участват в сътрудничеството в земеделието, енергетиката, инфраструктурата и други области. В същото време се надяваме, че българската страна ще предостави благоприятни условия за достъп до пазара, издаването на входни визи, разрешения за работа и други, като създаде либерализирана институционална среда за китайските фирми, инвестиращи в България.
Четете целия текст в брой 34 на сп. "Икономика"