Българско приложение има амбицията да сложи край на преписването в училище
Александър Попов създава автоматизирана система за генериране на тестове, която подпомага работата на учителите и намалява шансовете за преписване почти напълно
Любопитството на Александър към информационните технологии се появява още в ученическите му години. Именно докато е в гимназията у него се заражда идеята за платформа, която автоматизира създаването на изпитни тестове и почти елиминира напълно възможността за преписване. И ето, днес неговата идея вече е материализирана с приложението „СмартТест“.
Един учител поиска да му създам програма, която автоматично създава тест от банка с въпроси. След като ученик реши теста, програмата му показва оценката, верните и грешните отговори“, разказва Александър Попов, създател на приложението, пред Economic.bg.
Той завършва средното си образование в Ямбол, след което продължава образованието си в сферата на компютърните науки в Манчестър.
Когато се върнах в България, работата не ми носеше удоволствие и реших да се захвана с нещо странично“, споделя той.
„СмартТест“ стартира преди около шест години. Стартъпът проведе и съвместно с МОН първото по рода си в България PISA изпитване.
Българският стартъп взе участие и в първия балкански форум, организиран от SEE Science & Technology Parks Alliance, който се проведе в края на месец октомври. Организацията обединява научни паркове и иновационни зони от България, Гърция, Румъния, Сърбия, Турция и Черна гора, сред които и „София Тех Парк“.
Как работи приложението?
Българският стартъп работи на принципа, при който от една база данни може да създаде "x" на брои варианта на тестовете, така че всеки ученик от съответния клас да решава различен вариант.
Освен това има и допълнителни защити за преписване, когато изпитът се проведа на дигитално устройство. Докато се провежда оценяването, учениците не могат да излязат извън приложението, така възможностите за преписване от Google и използването на ChatGPT са ограничени.
При повторен опит за излизане от приложението тестът се предава автоматично“, обясни Александър Попов.
По време на COVID-19 платформата претърпява множество подобрения и екипът на Александър усилено започва да работи в посока да покаже на колкото се може повече учители и училища, че си струва изпитите да бъдат онлайн.
С платформата вече работят 130 училища на територията на цялата страна. Сред партньорите на българския стартъп е и българската приложна академия за образование „Синдео“.
Вярваме, че можем да дадем повече време на учителите с учениците, като автоматизираме част от процесите“, казва Александър.
Неговата амбиция и желание е един ден и държавните зрелостни изпити да се провеждат с подобни платформи, „а защо не и със „СмартТест“, казва той.