Николай Вълканов, председател на Управителния съвет на „Минстрой холдинг”
Номиниран в категория "Мистър Икономика"
Скъпи читатели,
след броени дни предстои едно от най-големите бизнес събития в страната – церемонията по връчването на ежегодните награди „Мистър и Мисис Икономика 2012” на списание „Икономика” и www.economymagazine.bg. Конкурентите в 9-те обновени категории вече са ясни, определени от авторитетния Комитет по номинациите, който бе сформиран за провеждането на конкурса.
Предстои жури от 33-ма икономисти, финансисти, експерти и досегашни носители на наградите „Мистър Икономика” да определи имената на победителите тази година.
Роден е през 1950 г. Завършил е Техникум по фина механика и оптика в София, а след това Минно-геоложкия
университет. Той е доктор на техническите науки. Член е на президиума на Световния минен конгрес от 1992 г. Член е на Изпълнителното бюро на Научно-техническите съюзи по минно дело, геология и металургия. Председател е на Българското маркшайдерско дружество. Председател е на настоятелството на Минно-геоложкия университет. Бил е директор на Научно изследователския технологичен институт по минно строителство от 1985 до 1990 г. Работи в „Минстрой холдинг” от 1975 г., а от 1990 г. е генерален директор. След приватизацията на холдинга от 1999 г. е председател на управителния му съвет.
През тази година той придоби и „Горубсо-Мадан” чрез дружеството „Върба-Батанци”, където съсобственик е
и „КЦМ 2000”. Стойността на сделката е над 30 милиона лева, от които 15 млн. лева са задължения към други фирми на предишния собственик Валентин Захариев, 2 млн. лева са за изплащането на забавени заплати към работещите, около 10 млн. лева са задължения към държавата и още 5-7 млн. лева са забавени плащания към доставчици.
Г-н Вълканов, каква беше изминалата година за вашия бизнес и за минната индустрия в България?
– Изключително успешна. Още през 2011 г. инвестирахме 60 млн. лв. в рудодобив и ВЕИ и през текущата 2012 г. продължихме да инвестираме още 60 млн. лв. Успяхме да увеличим производството с 30%, да запазим 850 работни места в Горубсо Мадан и да открием нови 100 работни места в Златоград и различните обекти в сектор ВЕИ.
Кои бяха най-големите трудности и успехи през 2012-а?
– Най-големите трудности свързвам с месеците март и април, преди покупката на Горубсо Мадан, когато се водеха преговори с предишните собственици, когато 850 работници бяха на улицата, нямаха доходи, не можеха да плащат сметките си. Непосредствено след този труден период дойдоха и успехите. Увеличихме производството, открихме нови работни места, инвестирахме в лични предпазни средства, машини, съоръжения и административно обслужване.
Кои са предизвикателствата, които трябва да бъдат решени през следващата година?
– Предизвикателствата пред нас са заложени в прогнозите, които сме разработили за следващите три години. През 2013 г. предвиждаме да достигнем по-високо ниво на производство в размер на 3 000 тона концентрат на месец, което през 2014 г. трябва да нарасне до размер 5 000 тона, а прогнозите ни за 2015 г. възлизат на 6 000 тона. Това са много големи предизвикателства – да удвоим добива на оловен и цинков концентрат и да станем едни от най-големите производители в Европа.
Кой е вашият най-голям успех през всички години, в които се занимавате с този бизнес?
– Те са много. Като започнем от тунелите Витиня и Траянови врата и минем през всички минни обекти: Асарел Медет, Челопеч, Горубсо Златоград и Горубсо Мадан. Но Горубсо Златоград и Горубсо Мадан бих определил като най-голям успех.