Рекордни 50 000 наблюдатели на изборите
Над 20 хил. души е общият брой "независими" наблюдатели, свързани с коалицията ББЦ-ВМРО
Рекордните 50 000 наблюдатели ще следят за честното провеждане на евроизборите в неделя. Те се водят независими, тъй като са регистрирани от 32 неправителствени организации. Голяма част от тези организации обаче са директно свързани с партии, които в хода на предизборната кампания премериха сили и чрез броя "независими" наблюдатели, които могат да си осигурят, пише Mediapool.
Преди около две седмици временен водач в тази надпревара се оказа ДПС с присъдружната му организация "Младежка толерантност", която регистрира над 5000 наблюдатели. За размаха на активността им говори и фактът, че в списъците им попаднаха и нищо неподозиращи хора, които в последствие ЦИК заличи.
В четвъртък, три дни преди изборите, класацията се промени и начело по брой регистрирани от ЦИК наблюдатели вече е партията на Николай Бареков "България без цензура", която успя през две фондации да впише 13 893 души. До този момент организациите "България без цензура" и "План БГ" (чийто председател е Бареков - бел.авт.) са регистрирали съответно 7497 души и 6396 души. Коалиционният партньор на Бареков - ВМРО през друга неправителствена организация пък регистрира над 7000 наблюдатели. По този начин общият брой "независими" наблюдатели, свързани с коалицията ББЦ-ВМРО, са над 20 000 души.
"Младежка толерантност", които първи заложиха на "мащаба" и в устрема да си набавят наблюдатели стана ясно, че са ползвали "чужди" списъци с лични данни, към 22 май са регистрирали 7559 души.
Институтът за модерна политика на Борислав Цеков, където преди работеше и шефката на ЦИК Ивилина Алексиева, до момента е акредитирал 1226 души. Алексиева бе лансирана за председател на комисията от Мая Манолова (БСП), а за това, че именно тя ще бъде избрана, се знаеше още преди предложенията за членове на комисията да бъдат внесени в НС.
Близката до социалистите организация Гражданска инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ), които също имат представител в ЦИК - Таня Цанева от квотата на БСП - са акредитирали 3351 души.
Неправителствената организация "Нова алтернатива" към партията на Николай Цонев, откъдето е и заместник-председателката на ЦИК Камелия Нейкова, ще следи за законността на изборите с 2251 наблюдатели.
Организацията "ДНЕС - Общество срещу произвола" е акредитирала 7224 наблюдатели, а "Младежи за Балканите" - 1191 души.
Организация на име "Гражданска инициатива за свободни и демократични избори", смятана за близка до БСП, пък има регистрирани 3351 души.
"Европейска алтернатива за развитие" има 3162 наблюдатели. Организацията е представлявана от Валентин Тончев, преди година кандидат-депутат на коалицията между партията на Касим Дал и Корман Исмаилов "Свобода и достойнство" и НДСВ. Сега "Свобода и достойнство" е в Реформаторския блок.
Сдружението на Меглена Кунева "България на гражданите" също се е отчело, макар и само с петима наблюдатели.
В "дъното на класацията" са организациите с традиции в провеждането на изборно наблюдение "Прозрачност без граници" с вписани 41 имена, Институтът за развитие на публичната среда е с около 100 души и "Галъп" - 120.
Към момента ЦИК е заличила официално двама души, които подадоха жалби, че фондация "Младежка толерантност" е ползвала личните им данни, за да ги впише като наблюдатели, без те да са били уведомени.
От решенията на комисията става ясно, че въз основа на данни от ГРАО комисията е отказала регистрацията на над 600 имена от "България без цензура".
Новата мода - масово акредитиране на наблюдатели се прилага за пръв път на сегашните евроизбори.