България има една най-важна задача
Влизането в еврозоната трябва да е приоритетната цел на управляващите
Николай Василев, управляващ партньор на Expat Capital:
Политическата нестабилност е сериозен фактор за забавянето по пътя ни към еврозоната, но тя не е единствен. Има четири фактора, които ни бавят. Инфлацията е на четвърто място, особено като се има предвид проинфлационната политика на вземане на дългове за социални разходи. Но това ще се преодолее.
На трето място е фактът, че през миналата година България изненадващо влезе в сивия списък на FATF за пране на пари и финансиране на международния тероризъм. Не съм чул никой представител на правителство или на политическа сила даже само да спомене този проблем. На второ място са хроничните бюджетни проблеми.
Най-големият проблем е политическата воля за присъединяването на страната в еврозоната. При кое правителство, коя година и кой месец да стане това? Някое правителство може да каже, че е имало такова желание. Но това не е достатъчно. Правителствата до 2005 г. бяха „За“, но правителството в периода 2005-2009 г. не е споменавало за еврозоната и не е искало страната да се присъедини. След това за година-две отново искахме да станем част от еврозоната и казвахме, че това е най-големият ни външнополитически приоритет и аз се радвах. После същите тези хора казаха, че няма да влизаме в еврозоната. Последваха близо 10 пустинни години, когато можехме да влезем. Присетихме се преди пандемията и влязохме в ERM II. Сега темата отново излезе на дневен ред, но това пак не е достатъчно.
Аз съм „За“, но като човек, организирал поне пет конференции по темата, ще кажа, че през 2005 г. убедително смятах, че сме по-близо до влизането в еврозоната, отколкото сега, през 2024 г. Чакаме да се появи правителство, което да каже, че нищо друго не го интересува, освен първата и единствена задача България да влезе в еврозоната.