Цената на тока за бита в България скача извънредно с 9%
Заради студеното време и голямото потребление НЕК има крайна нужда от още ток от ТЕЦ „Марица Изток 2“, който обаче е много скъп
Цената на тока за битовите потребители ще се повиши със средно 9% от 1 януари. Поскъпването е извънредно, а причината да не се изчака до 1 юли, когато започва новият регулаторен период, е студеното време и по-високата консумация. Това стана ясно на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което беше обсъдена новата цена.
От доклада на КЕВР става ясно, че за клиентите на „Електрохолд“ (Западна България) цената ще е с 8.92% по-висока, за EVN (Югоизточна България) – 8.96%, а за „Енерго-Про“ (Североизточна България) токът поскъпва с 9.15%.
Увеличението беше обяснено от търговския директор на Националната електрическа компания (НЕК) Венцислав Марков, който коментира, че потреблението върви с 11.5% над решението на регулатора от 30 юни 2024 г. Това е наложило общественият доставчик авансово да използва квотата си от ТЕЦ „Марица Изток 2“, която ще бъде изчерпана до февруари – март. След това НЕК ще трябва да получи допълнителни количества от скъпата електроенергия на държавния ТЕЦ. А това ще вдигне цената на тока за потребителите.
С нова заповед на министъра на енергетиката ще бъдат изкупени допълнително 527 хил. MWh електроенергия от ТЕЦ-а в оставащите шест месеца, до 1 юли 2025 г.
Крайно наложително е да има извънредно определяне на квоти“, смята Марков.
Голямо потребление, грешно планиране
На коментари защо КЕВР не е прогнозирала правилно количествата, нужни за регулирания пазар, председателят на Комисията Иван Иванов обясни, че събитията от последните шест месеца са определили сериозното увеличение на цената.
Когато търсенето рязко превишава предлагането, цената нараства. Именно това се случи в тези шест месеца и определиха сериозното повишаване на прогнозната пазарна цена. Тя беше 173 лв., сега ще бъде 220 лв. – с 47 лв. по-висока поради тези обективни събития“.
Друга причина за нуждата от още електроенергия е и ниското производство на ВЕЦ-овете на НЕК. В средата на годината бяха заложени 3.1 TW, но реалното производство от тях ще бъде 1.3 TW. Това налага и цената на тока от водноелектрическите централи да се вдигне.
Марков вижда решението на КЕВР за увеличаване на цената с 9% като балансирано.
Георги Самандов, зам.-министър на енергетиката, каза, че настоящата промяна, която КЕВР инициира, отчита пазарните реалности, които коригират прогнозите, които „за съжаление не се сбъднаха за настоящия регулаторен период“.
Той допълни, че едно средно домакинство в България изразходва 400 KWh месечно, което прави увеличение с не повече от 4 лв. на месец.
„Разумно и навременно увеличение“
Електроразпределителните дружества също определиха действията на КЕВР като разумни, а актуализацията на цената на тока – навременен.
Зорница Генова, която представлява „Електроразпределителни мрежи Запад“ и „Електрохолд продажби“, обясни, че завишените количества на електрическа енергия, които се закупиха от крайния снабдител, се дължат на отчетени значително по-ниски температури през ноември, който е бил най-студеният от 2012 г. насам.
На заседанието присъства и Мая Манолова от гражданската платформа „Изправи се БГ“, част от лявото политическо обединение, която попита работната група на КЕВР каква е причината за грешните прогнози през юли. Според нея увеличението на цената е необосновано и ще поиска БСП да предложи да Народното събрание да наложи мораториум на повишаването с 9% на тока и скока в цената на водата.
Отговор дойде от Пламен Младеновски, директор на дирекция „Електроенергетика и топлоенергетика“ в Комисията по енергийно и водно регулиране, който също потвърди, че ноември тази година е бил най-студеният месец от десетилетие насам.
По думите му това повишено потребление се дължи, първо, на ниските температури, и второ, на обстоятелството, че цената на регулирания пазар е изкуствено ниска, което кара голяма част от потребителите, които използват за отопление дърва и природен газ, да минават на ток.
Комините по селата не пушат така, както пушеха едно време“, каза той.
И допълни, че има и много програми за замяна на твърдо гориво с термопомпи и климатици, за които КЕВР няма информация, за да ги отчете.
Председателят на регулатора Иван Иванов беше категоричен, че Комисията е използвала всички регулаторни механизми, с които разполага, за да задържи цената ниска.
Манолова раздаде свещи на присъстващите официални лица в залата, а в отговор Самандов каза „гарантирам, че свещите ще бъдат само за романтика, тъй като общественият доставчик ще спази задълженията си“.
Иванов обясни още, че съгласно промяна в закона от октомври 2022 г. КЕВР е задължена на шест месеца да определя и коригира прогнозната пазарна цена на битовия товар – „ние изпълняваме закона“. Това е и причината за първи път последните 10 години да се взима решение за промяна в цената от 1 януари.
Окончателно решение за новата цена на тока ще бъде взето на закрито заседание на КЕВР на 1 януари.