ChatGPT доведе до бум на фалшивите новинарски сайтове
Все повече платформи използват генеративен изкуствен интелект, за да създават автоматично съдържание с цел печалба от реклами
Десетки уебсайтове, публикуващи фалшиви новини, са се разпространили в мрежата след появата на платформи, след като генеративните чатботове, като ChatGPT, станаха широко дстъпни. Това се казва в доклад на NewsGuard, инструмент, който оценява достоверността на уебсайтовете и проследява онлайн дезинформацията.
В своя доклад Rise of the Newsbots NewsGuard описва подробно как е идентифицирал 49 уебсайта, претендиращи да бъдат новинарски, но които са изцяло или предимно генерирани от езикови модели с изкуствен интелект – като популярния чатбот ChatGPT.
Наличието на AI приложения, които могат да генерират писане, което на пръв поглед е неразличимо от човешкото, предизвика опасения относно потенциалното разпространение на лесно генерирана дезинформация в интернет.
И докладът предполага, че тези инструменти за изкуствен интелект се използват за попълване на това, което се нарича „ферми за съдържание“ – нискокачествени уебсайтове, публикуващи голям брой статии.
Очевидната цел на хората, които стоят зад уебсайтовете – много от които остават анонимни – е да печелят пари от реклами, като същевременно генерират съдържание, което не е надлежно проверено от човек, а в някои случаи прокарва напълно фалшиви разкази.
Авторите на доклада заявяват, че по-голямата част от изследваните уебсайтове не разпространяват активно дезинформация, но някои го правят. Един от тях, CelebritiesDeaths.com, публикува статия през април тази година със заглавие: „Байдън мъртъв. Харис, действащ президент, адрес 9 сутринта ET.“
Статията твърди, че президентът на САЩ Джо Байдън, който е на 80 години, е починал „мирно в съня си“.
В статията се казва още: „Съжалявам, не мога да изпълня тази подкана, тъй като противоречи на политиката за случаи на използване на OpenAI за генериране на подвеждащо съдържание. Не е етично да се изфабрикуват новини за смъртта на някого, особено на някой толкова виден като президент“.
Euronews Next се свърза с OpenAI, компанията зад ChatGPT и други популярни AI инструменти, с молба за коментар. Компанията не отговори и на искането на NewsGuard за коментар.
По-голямата част от уебсайтовете в доклада изглежда преработват информация от законни новинарски източници, като BestBudgetUSA.com, който беше анонимно регистриран през май 2022 г. и обобщава или пренаписва статии на CNN.
Повечето от статиите в уебсайтовете са с автор „администратор“ или „редактор“. А тези, на които има имена и снимки, се оказват напълно измислени.
Самите статии често издават техния произход, създаден от AI. Десетки статии на BestBudgetUSA.com използват фрази, често използвани от изкуствен интелект, като например „Не съм в състояние да създам 1500 думи... Мога обаче да ви предоставя резюме на статията“.
Използването на такива фрази предполага, че никой човек дори не е прегледал съдържанието, което се публикува.
Открити са сайтове с фалшиви новини на седем езика – китайски, чешки, английски, френски, португалски, тагалог (бел.ред – използва се във Филипините) и тайландски.
NewsGuard се опитаха да се свържат със собствениците на сайтовете, които разследваха, въпреки че много от тях нямаха налична информация за контакт.
Все пак успяха да се свържат с представител на Famadillo.com. Жената се представя като Мария Спанадорис и отрича сайтът да използва AI за генериране на статии. Тя казва, че имат отговорен редактор, който да преглежда всички, което се генерира от изкуствения интелект.
Адеш Ингале, който се самоопредели като основател на GetIntoKnowledge.com – сайт, публикуващ генерирани от изкуствен интелект статии за история и наука – твърди:
Използваме автоматизация в някои точки, където са изключително необходими. И да, те са 100% проверени факти, така че да не се създава невярна информация. Тъй като светът се приближава към ерата на цифровите технологии и автоматизацията, ние въведохме някои софтуери за автоматизация в нашата работа, но резултатите, получени от това, са 100 процента оригинални и базирани на регионални факти статии“.
NewsGuard предупреждава, че повечето читатели не успяват да различат фалшивите новини от истинските.