Цветът на океаните се променя и учените винят глобалното затопляне
Базиран на сателит сензор разпознава цветовете на океана, които са твърде фини за човешкото око
Повече от половината световен океан е променил цвета си през последните 20 години – феномен, който вероятно се дължи на изменението на климата. Това показва проучване, публикувано в списание Nature.
Проучването, което анализира сателитни данни от десетилетия, установи, че 56% от глобалния океан – територия, по-голяма от общата земна площ – е претърпяла промяна на цвета между 2002 г. и 2022 г. Въпреки че изследователите не са идентифицирали цялостен модел, тропическите океански региони близо до Екватора изглежда са станали постоянно по-зелени с течение на времето.
Цветът на океана е резултат от това, което съществува в горните му слоеве. Като цяло, колкото повече фитопланктон – микроби, съдържащи вид зелен пигмент, наречен хлорофил – живее във водната среда, толкова по-зелена е водата. Океанът може да се похвали и с абсорбираща светлинна органична материя, която може да промени цвета на водата от син до жълт и кафяв в зависимост от нивото на концентрация. Поради тази причина промяната в цвета, макар и понякога незабележима за човешкото око, сигнализира за промени в организмите и веществата в океанските води.
Статистическата техника, използвана при анализа на тенденцията, ни казва, че цветът се променя, но всъщност не казва как се променя“, каза Стефани Дуткевич, старши научен сътрудник в Масачузетския технологичен институт и съавтор на изследването.
Не е ясно как точно се променят морските екосистеми, за да доведат до разликите в цвета, казват изследователите. Промяната на цвета може да бъде причинена от промени в планктонните общности, които са критични за морската хранителна верига. И биоразнообразието не е единственото заложено на карта: промяната може да повлияе и на това колко въглероден диоксид поема океанът, тъй като различните видове планктон имат различни способности да го абсорбират.
Промените са в съответствие с глобалното нагряване от изгарянето на изкопаеми горива, казват учените.
Това дава допълнително доказателство за това как човешките дейности влияят върху живота на Земята“, се казва в изявление на водещия автор Б. Б. Кейл от Националния океанографски център на Обединеното кралство. „Това е друг начин, по който хората влияят на биосферата.“
За да разберат по-добре как морските екосистеми може да са се променили с времето, екипът анализира данни, събрани от сензор на борда на сателита Aqua, който наблюдава цвета на океана в продължение на 21 години.
Базираният на сателит сензор може да разпознае цветовете на океана, които са твърде фини за човешкото око.
Анализът на сателитните данни от реалния свят е до голяма степен в съответствие с моделирането, направено от Дуткевич през 2019 г., което симулира океаните на Земята при два сценария: един с добавяне на парников газ и друг без него. Моделът на парниковите газове прогнозира, че промени в цвета могат да възникнат в около 50% от световните повърхностни океани в рамките на 20 години.
Изменението на климата застрашава световните океани и живота, който зависи от тях, по безброй начини. Например, полярните мечки могат до голяма степен да изчезнат до края на века, ако глобалното затопляне продължи, предупреждава проучване от 2020 г., цитирайки тревожни загуби на арктически морски лед.
Друго проучване установи, че половината от световните коралови рифове вече са убити от по-топлите води и подкисляването на океана.