Да отгледаш диамант
Ниската цена привлича все повече потребители към лабораторните скъпоценни камъни
Лабораторните диаманти трудно могат да се различат от естествените. Единствената забележима разлика за всеки обикновен човек е... етикетът с цената. Това е и очевидната причина все повече потребители да се насочват към избора на бижута с лабораторно отгледани диаманти.
Статистиката в САЩ към м. март 2023 г. сочи, че броят на закупените годежни пръстени с „отгледан“ диамант е скочил със 63% спрямо година по-рано. През февруари (традиционно по-силен месец на продажби за бижутерийната индустрия заради Деня на влюбените Свети Валентин) цифрата е още по-впечатляваща – 80% ръст спрямо година по-рано.
През първата половина на 2023 г. стойността на продажбите на създадени в лаборатория диаманти в САЩ е нараснала със 16,6% в сравнение със същия период на 2022 г. По отношение на продадените единици, търсенето е нараснало с 48,9 процента.
Не по-различна е ситуацията и в Обединеното кралство. Компанията за търговия на дребно със скъпоценни камъни Queensmith наскоро оповести, че пазарът на лабораторно отгледани диаманти е нараснал с 2860% само за 5 г. Ново проучване сред 1500 женени и сгодени двойки показва, че 70% биха избрали алтернатива, отгледана в лаборатория. Съотношението цена-качество (55%) и устойчивостта (43%) са основните причини за избора им. А цената на лабораторните камъни е до 85% по-ниска от тази на естествено добитите, според британските анализатори.
Китай също не изостава от тази тенденция. През последните години производството на лабораторни диаманти в страната непрекъснато нараства поради подобрения в производствените технологии. През 2021 г. там са произведени над 4 милиона карата, което представлява близо половината от общото световно количество. Китай произвежда приблизително 50% от лабораторните диаманти в света, казва Джан Сюнгжи, председател на Диамантената борса в Гуанджоу, цитиран от „Саут Чайна Морнинг Поуст“.
„Големият страх в индустрията за естествени диаманти е, че потребителите ще започнат да се ориентират все повече към годежни пръстени с лабораторни камъни. И това всъщност вече се случва, както сочат данните“, коментира пред CNN Едан Голан, независим анализатор на диамантената индустрия.
Отговорът на въпроса „Защо?“ е очевиден – цената. Средната цена на дребно на най-популярния еднокаратов кръгъл изкуствен диамант за годежен пръстен през март в САЩ е била 2318 долара, казва Голан. Това е до 73% по-евтино спрямо цената на природно добит диамант със същия размер, шлифовка и чистота, който би струвал 8740 долара, изчислява експертът.
Фактори
„Лабораторният диамант е истински диамант, но се изискват едва няколко седмици, за да се направи“, каза Голан. „А естествените диаманти са се образували в продължение на 800 милиона до 3 милиарда години и са ограничени като количество.“
Това прави естествените диаманти доста по-скъпи и цените им вероятно ще се покачват още, тъй като инвазията на Русия в Украйна наруши веригата за доставки на необработени диаманти. Санкциите са пряко насочени към Alrosa, частично притежавана от руската държава, която правителството на САЩ определя като най-голямата компания за добив на диаманти в света. Тя представлява 28% от световното производство.
Добивът на диаманти има противоречива история, свързана с използването на детски труд в някои африкански диамантени мини, както и с продажбите на незаконно търгувани „кървави диаманти“, които финансират конфликти в разкъсвани от война райони.
Силната екологична ангажираност на Милениалите и поколението Z е значим фактор, влияещ върху предпочитанията към лабораторно отгледани годежни пръстени, според проучване на уебсайта за планиране на сватби The Knot.
Пазар
Въпреки че нараства, пазарният дял на изкуствените диаманти остава сравнително малък. В момента в САЩ той се равнява на около 7% от пазара на диамантени бижута, спрямо 3% през 2020 г., казва Голан.
Някои големи търговци на дребно на бижута насочват усилия да направят изкуствените диаманти по-масови. Още през 2018 г. най-големият производител на диаманти в света – Dе Вееrs, обяви създаването на Element Six – своята дъщерна компания за производство и дизайн на култивирани диаманти. През 2021 г. най-голямата компания за търговия на дребно с бижута в света, Pandorа, също обяви, че ще спре да използва добивани диаманти и ще ги замени с лабораторни.
Signet, най-голямата компания за бижута в Съединените щати (която притежава веригите Zales, Kay Jewellers и Jared) изтъква популярността на бижутата с лабораторни диаманти в своите анализи.
Етика и устойчивост
Марката за фини бижута Charles and Colvard, която произвежда лабораторни диаманти, посочва, че потребителите не просто искат да изглеждат добре с бижутата, които носят, но и да се чувстват добре с тях.
„Тъй като инерцията за съзнателно консуматорство расте, скокът към лабораторно отгледани диаманти не е изненадващ“, казва Дон О’Конъл, президент и главен изпълнителен директор на Charles & Colvard. „Потребителите искат да знаят произхода на своите камъни и да бъдат спокойни, че не са от региони на конфликти. Те приемат избора да закупят фино бижу, което отговаря на техните ценности.“
Пандемията също е фактор, който предизвика вниманието на много хора към социалните и екологични проблеми. Потребителите вече са по-внимателни и преценяват навиците си за пазаруване, както и компаниите и индустриите, които подкрепят, посочват в позиция от компанията VRAI за лабораторно отглеждани диаманти.
Но много специалисти твърдят, че диамантената индустрия от дълго време се бори да отхвърли дамгата на „кървавите диаманти“ и най-големите минни компании работят от години по програми за партньорство с коренното население и общности. Въведени са и радикални промени в интерес на устойчивостта и ESG стандартите.
Много производители се заблуждават, че предимството на култивираните диаманти е „нулево въздействие“ върху околната среда, но това твърдение не е възможно нито за отгледани в лаборатория, нито за естествено добити диаманти, коментира Анна Барио, съосновател на компанията за търговия с естествени и синтетични диаманти Bario Neal. „И двете изискват вода и невъзобновяеми енергийни източници като нефт, газ или въглища, за да ги захранват“.
Както отгледаните в лаборатория, така и добитите диаманти могат да бъдат повече или по-малко устойчиви в зависимост от процеса на обработка.
В някои случаи отглеждането на диаманти в лабораторни условия може изобщо да не е устойчиво, защото е нужно „твърде много електричество за захранване на няколко седмици невъобразимо количество топлина и налягане, необходими в напредналите технологични процеси, които възпроизвеждат плътните въглеродни кристални решетки на диаманта“, отбеляза Джесика Кадзоу-Колинс, квалифициран гемолог.
Все пак има начини да създадете диамант по екологично отговорен начин. „Някои производители на лабораторно отгледани диаманти се захранват с хидро- и слънчева енергия и имат специални сертификати за устойчивост от независими оценители“, допълва експертът.
Инвестиция
Съществува обаче и още един важен фактор, който да се има предвид от хората, купуващи „отгледани“ диаманти – те имат малка стойност при препродажба. Ако след време решите да се разделите с бижуто си и да го продадете, не очакайте да получите за него сума, близка до вложената.
„Синтетичните диаманти са евтини и в изобилие, така че нямат абсолютно никаква стойност при препродажба“, казва Кадзоу-Колинс. „Естествените диаманти запазват стойността си за неопределено време.“
Тренд
С все по-широката популярност на лабораторно отгледаните диаманти, все повече хора си задават въпроса дали те ще изместят напълно природно добитите. Според Еднан Голан още към края на 2023 г. се очаква повече от половината от потребителските покупки на годежни пръстени с диаманти да са именно на скъпоценни камъни, отгледани в лаборатория.
България е далече от пазарния бум
В България продажбата на лабораторно отгледани диаманти е по-скоро изключение и страната ни е далеч от световните тенденции на бум на пазара.
Една от големите компании, които официално търгуват с бижута с лабораторно отгледани диаманти, е Valentin Gold&Doamonds. „Работим от година и половина с този вид камъни, като ги купуваме директно от вносители от цял свят – Индия, Китай, САЩ, и сами произвеждаме бижутата си“, споделя Василена Михайлова. Всеки диамант е сертифициран, има лазерна гравировка, а на сайта на компанията е посочен адрес, на който онлайн може да се провери произхода му. Целта е клиентите да са адекватно и пълно информирани, когато купуват бижута с лабораторно произведени диаманти. Искаме да убедим хората, че диамантите са по джоба на всеки, а не са само за богатите“, казва тя.
За България няма официална статистика за обемите на търговията с бижута, така че логично няма данни и за интереса към накитите с лабораторно отгледани камъни. Но предвид малкото предлагане, и пазарът е още съвсем малък. До няколко години обаче в световен мащаб ще има и вторичен пазар на лабораторните диаманти, смята Михайлова.
Повечето големи търговци на бижута у нас обаче предпочитат да продължат да работят само с естествено добити камъни. Пред списание „Икономика“ от три от големите компании, които предлагат бижута със скъпоценни и полускъпоценни камъни - Sea of Silver and Gold (SSG), „Алтънбаш“ и Teilor заявиха, че предлагат само естествени камъни и нямат намерение да пускат в продажба лабораторни.
„Некоректно е тези камъни дори да се наричат „диаманти“, коментира Мирела Ненчова, собственик на SSG. Според нея лабораторно създадените скъпоценни камъни (не само диаманти, но и други) са като „принтирана пържола, която никой не би трябвало да яде“. Тя допълва, че дори цената им е твърде завишена, защото, ако един естествен камък от 1 карат струва 1000 долара, то идентичен култивиран камък би трябвало да струва не повече от 10 долара, но се продава, например, за 200, и това е некоректно към потребителите. Тя подчерта, че вече 33 г. емблема на SSG и нейна лична страст е красивият дизайн на бижутата и държи този добър дизайн да бъде допълнен само от високо качество скъпоценни камъни.
Стойността на един лабораторно произведен диамант е окол 1% от тази на естествения, коментира и Андрей Свиргун, собственик на лабораторията за сертифициране на диаманти CGL (The Certified Gemological Laboratory). Според него е логично търсенето да расте, защото клиентите получават красиво бижу с камък, който е напълно идентичен по физични и оптични свойства с естествения диамант. Но търговците задължително коректно трябва да информират клиентите, когато диамантът е направен в лаборатория, и хората да знаят, че такова бижу няма никаква инвестиционна стойност. Опитът в лабораторията показва, че много търговци купуват необработени „естествени“ диаманти, които след анализ се оказват култивирани. Той допълва, че основното производство на лабораторните камъни, които влизат в България, е от Индия и Израел, като напоследък много израелски компании местят лабораториите си в Индия по икономически причини. Но суровина (необработени диаманти) могат да се купят дори от eBay – например, 10 карата за 100 долара.
Технологията
Култивираните диаманти се създават в лаборатория и пътят им започва като малко „семенце“ от естествен диамант, добит в природата.
Съществуват два начина за производство на лабораторно отгледани диаманти. Единият е методът с високо налягане и висока температура (HPHT - high-pressure, high-temperature), при който се комбинират тежки механични преси и интензивна топлина, за да се възпроизведат условията, при които са се образували естествените диаманти. Другият метод е химическо отлагане на пари (CVD - chemical vapor deposition) - процес, който загрява газа до плазма, освобождавайки въглеродни атоми за „изграждане“ на диамантен кристал на атомно ниво.
И двата метода започват с малко парче от естествен диамант. „Част от естественото диамантено „семе“ се поставя в камера“, разказва Анна Барио, съосновател на Bario Neal, която продава както отгледани в лаборатория, така и естествени диаманти. „След това лабораторията добавя въглерод и топлина, имитирайки начина, по който диамантите се образуват естествено на Земята. Така „семето“ расте и се превръща в диамант“.
И макар и двата метода да завършват като продукт с истински диаманти, то методът CVD „сглобява“ диаманта във вертикални слоеве, а другият метод (HPHT) използва метален катализатор за разтваряне на съставния въглерод. Тези различни подходи могат да доведат до микроскопични вътрешни характеристики на лабораторните диаманти, които се различават от тези, наблюдавани в естествените, но не винаги. След като са полирани, култивираните диаманти, направени и по двата метода, изглеждат идентични с естествените. За невъоръженото око няма разлика между изкопан от земята и отгледан в лаборатория диамант.
Създадените в лаборатория диаманти са като добитите в природата по химически, физически и оптически свойства. Разликата може да се определи само със сложно и много скъпо тестване. Идентични са и като твърдост.
Специално в САЩ има законово изискване всички култивирани диаманти да носят етикета „създадени в лаборатория“ или „отгледани в лаборатория“, така че потребителите да знаят какво купуват и да се създаде повече доверие.