Джонсън и Сунак имат най-голям шанс да оглавят Великобритания
За последните шест години това ще е петият британски премиер, който ще бъде избран
Бившият министър-председател Борис Джонсън и неговият финансов министър Риши Сунак са двамата водещи претенденти, които биха могли да заместят Лиз Тръс като премиер на Великобритания. Двамата биха могли да спечелят подкрепа в състезанието за избор нa нов лидер на Консервативната партия, пише Reuters в свой анализ по темата.
Тръс подаде оставка в четвъртък, слагайки край на едва 6-седмично управление – най-краткото в историята на страната. Веднага след това онези, които искат да я заменят, се опитаха да си подсигурят 100-те гласа от консервативните законодатели, необходими в надпреварата, която трябва да излекува раните на партията.
Според социологически проучвания консерваторите са изправени пред загуба на следващите национални избори. Който и да спечели, ще стане петият британски премиер, избиран за последните 6 години.
Победителят ще бъде обявен в понеделник или петък следващата седмица.
Борис Джонсън, който бе свален с вот на недоверие преди малко повече от три месеца, изглежда, че започва отново да напредва в състезанието заедно с Риши Сунак – министърът на финансите в неговия кабинет.
Мисля, че той (Джонсън) има доказан опит да обърне нещата. И съм сигурен, че колегите ми чуват това послание силно и ясно“, каза консервативният депутат Пол Бристоу за Джонсън по радио LBC.
„Борис Джонсън е персонажът, от който Лейбъристката партия се страхува. Борис Джонсън може да спечели следващите общи избори“, каза той.
Джонсън, който напусна поста, сравнявайки себе си с римски диктатор, идващ на власт два пъти, за да отблъсне кризи, все пак може да се сблъска с трудности в надпреварата за 100-те гласа, след като тригодишният му мандат бе помрачен от скандали и обвинения в недостойно поведение.
Един от бившите му съветници, който вече не разговаря с Джонсън и пожела анонимност, каза, че е малко вероятно той да постигне целта си, след като отблъсна десетки консерватори по време на скандалния си мандат. Но Уил Уолдън, който също е работил за Джонсън, каза пред Sky News, че бившият премиер се връща от почивка и прави сондажи.
Надпреварата започна в четвъртък, само часове след като Тръс застана пред офиса си на "Даунинг Стрийт" 10, за да каже, че не може да продължи повече да управлява.
Сунак, бивш финансов анализатор на Goldman Sachs, който стана министър на финансите, точно когато пандемията от COVID-19 удари Европа, е фаворит сред букмейкърите, следван от Джонсън. На трето място е Пени Мордаунт – бивш министър на отбраната, популярна сред членовете на Консервативната партия.
Никой не е заявил официално своята кандидатура.
Тръс напусна
Тръс се оттегли в четвъртък след най-краткия и най-хаотичен мандат като британски премиер, след като икономическата ѝ програма разби репутацията на страната за финансова стабилност и остави много хора по-бедни. Тръс каза, че вече не може да изпълнява програмата си, след като икономическият ѝ план разбуни пазарите и се озова в ситуация, в която бе принудена да назначи нов министър на финансите.
Затова говорих с Негово Величество краля, за да го уведомя, че подавам оставка като лидер на Консервативната партия“, каза Тръс, която бе подкрепена само от съпруга си, а нейните помощници и лоялни министри забележимо отсъстваха.
Гледката на още един непопулярен премиер, който изнася реч за оставка на Даунинг стрийт - и началото на нова надпревара за лидерство - подчертава колко нестабилна е станала британската политика след гласуването през 2016 г. за напускане на Европейския съюз.
Някои консервативни законодатели се надяват надпреварата за заместник на Тръс да бъде бърза и лесна, призовавайки всички да се обединят около един кандидат, за да намалят болката от поредното тежко състезание.
Сунак, доказано прав в предупрежденията си, че фискалният план на Тръс заплашва икономиката, е фаворит, но остава дълбоко непопулярен сред някои консерватори, след като помогна за предизвикването на летния бунт срещу Джонсън.
Мордаунт се разглежда като чифт свежи ръце, до голяма степен неопетнени от предишни администрации. Но тя също не е тествана и засега изостава от Сунак и Джонсън в намирането на поддръжници.
Който и да поеме партията, трябва да изкачи планина, за да се опита да възстанови или поднови репутацията на Консервативната партия, която държи голямо мнозинство в парламента и няма нужда да свиква общонационални избори поне още две години.
„Дали смяната на лидера ще бъде достатъчна или не, за да направи консерваторите действително електорално надеждни, със сигурност е много спорно“, каза политологът Джон Къртис пред LBC.
Проблемът за консерваторите е, че образът им като партия, която може да се грижи за икономиката... сега е много, много силно опетнен и може да бъде много трудно да се възстанови в рамките на две години.“