До лятото ще има национална енергийна борса
Покачването на цените в енергийния сектор е неизбежно, твърдят от бранша
До лятото ще бъде въведена национална енергийната борса, стана ясно по време на конференция за управление на риска, организирана от Кофас България днес.
Прозрачност, яснота и липса на политически натиск върху регулатора са ключови за въвеждането на такава борса, зави Славчо Нейков, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт.
Като част от конференцията се проведе дискусия на тема намаляване волатилността в енергийния сектор и как да се запази устойчивостта на компаниите, какво е влиянието на политиката в тази сфера и какви са перспективите пред възобновяемите енергоизточници.
Константин Делисивков, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори коментира, че секторът има нужда от цялостно преразглеждане на риска за осигуряване на стабилност на сектора. „Трябва се даде ценово изражение на този риск, да се оценят рисковете както на системно така и на ниво компании”, заяви той.
„На системно ниво съществуват много рискове, например трябва да вземем в предвид има ли риск за несъстоятелност на НЕК и какво би означавало това за пазара?,” подчерта той.
По данни на НЕК, потреблението рязко пада и домакинствата изпреварват индустриалните предприятия по енергийно потребление.
Делисивков също подчерта важността на либерализацията на пазара. Секторът е загубил между 300 – 400 млн. лева от това, че по закон 4700 средни компании са били изкарани на пазара, а той не е бил готов да отговори на този натиск, беше категоричен Делисивков.
Славчо Нейков, председател на УС в Института за енергиен мениджмънт, заяви, че комисията по енергетика има контрол над регулатора, което е недопустимо. Финансовата независимост е изключително важна за регулатора, добави той.
Според него, основните мерки са следните: анализ какво е необходимо и какъв ще е ефектът от либерализацията в сектора, решение за развитие на ядрената енергетика и прилагането на законодателтвото.
Според Меглена Русенова, председател на Българската фотоволтаична асоциация, ‘универсалният виновник’ за нестабилността на сектора са политиците. „Най-големият риск е политическият риск от лошите политически решения”, заяви тя.
Тя визираше решенията на управляващите за допълнителен данък върху производителите на зелена енергия. Най-големият частен сектор е подложен на незаконни мерки и такси, подчерта тя, като изчисли, че са събрани над 300 млн. лева от различни данъци и такси, които впоследствие са отменени.
Трябва директно прилагане на европейските закони, ясни санкции на нарушителите, либерализиране на пазара, ясна политическа визия на управляващите, допълни тя.
Даниел Берг, директор на ЕБВР за България, беше категоричен, че цените на енергията ще се покачват. Според него в дългосрочен план това е неизбежно. Всички искаме достъпна енергия, но това струва определена цена, каза Берг.