Доверието крепи устойчивите връзки
Тънката граница между справедливо и законно е, че понякога законите се отклоняват от житейското усещане на хората какво е честно и правилно
Адвокат д-р Цветелина Димитрова:
Адвокат Цветелина Димитрова е съдружник в Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко.“ Присъединява се към екипа на кантората през септември 2015 г., като преди това пет години практикува в друга адвокатска кантора с профил в съдебните производства.
През 2019 г. защитава докторска степен в катедра „Международно право и международни отношения“ в Софийския университет “Св. Климент Охридски” с тема на дисертационния труд „Способи за уреждане на инвестиционни спорове”. От октомври 2019 г. е главен асистент в СУ, където преподава на български и чуждестранни студенти дисциплини в областта на международното частно право, чуждестранните инвестиции, защитата на интелектуалната собственост, бизнес договаряне и др. Член е на Управителния съвет на сдружение „Институт по международно частно право“ и е арбитър към неговия Арбитражен съд, назначавана е за вещо лице за установяване на чуждо право в съдебни производства пред български съдилища, лектор е в Курса за подготовка за изпита за адвокати и младши адвокати, организиран от ЦОА „Кръстю Цончев“, треньор е на студентски отбори, представящи СУ в най-голямото състезание по международно частно право в света – PAX Moot, които през 2024 г. спечелиха и престижното първо място на състезанието. Редовно е отличавана от независимите международни класации на Legal 500 и Chambers като водещ адвокат в сфери като процесуално представителство, корпоративно и търговско право, интелектуална собственост, медицинско право. През 2024 г. е избрана за член на Дисциплинарния съд на Софийската адвокатска колегия. Участва в редица научни проекти, автор е на множество публикации в наши и чуждестранни издания в областта на частното право и решаването на спорове.
Добрият адвокат изслушва клиента и дава конкретни решения, а не просто тълкуване на закона.
Качества, които всеки адвокат трябва да притежава: Правни знания, но и комплекс от други качества като комуникативност, търпение, красноречие, логическа мисъл.
Професионализмът на адвоката се измерва с броя доволни клиенти.
„Изгряваща звезда“ в правото се става, когато се работи с постоянство, упоритост, търпение и най-вече с умение да се учим от грешките и да не ги повтаряме.
Линията, която се стремя да държа в моята работа - професионално отношение към всяка задача и стремеж към лично усъвършенстване.
Правило при подбора на клиентите – всеки клиент заслужава защита от адвокат, но в основата на връзката „Адвокат - клиент“ е доверието, затова ако няма доверие, няма да има и устойчива връзка.
В международни сделки и дела е важно да сме способни да погледнем отвъд нашите хоризонти, правни принципи и съдебна практика и да погледнем с очите на насрещната страна на ситуацията, за да намерим работещо за всички страни решение.
Най-добрият способ за уреждане на инвестиционни спорове е доброволното извънсъдебно уреждане на отношенията.
Слабото място на нашата съдебна система е в нееднаквото прилагане на закона при сравними казуси, което е от естество да създаде чувство за несправедливост у хората.
Очите на българската Темида са затворени заради това, заради което са затворени навсякъде по света: да бъде безпристрастна и еднакво отдалечена от страните по спора и да постанови справедливо решение.
Тънката граница между справедливо и законно е, че понякога законите се отклоняват от житейското усещане на хората какво е честно и правилно. Работа на адвоката е да защити и обясни тези неща на своя клиент, а на цялата юридическа общност – ако се засече сериозен дисбаланс, да се предложи изменение на закона, за да бъде той по-справедлив.
Като чуя „реформи в съдебната система“, ставам скептична, защото вече дълги години се говори за такава реформа, но всеобхватна такава реформа, по мое мнение, и до днес не се е осъществила.
От позицията на моята практика ще обърна внимание на значението на извънсъдебното уреждане на спора, защото когато страните влязат в един съдебен процес, независимо кой ще спечели накрая, неизбежно ще загубят много време, ресурси, нерви и пр. В техен интерес е да се опитат да го избегнат.
Картината на обществените отношения през призмата на правото е динамична, повлияна от цялостните тенденции и процеси в обществото, и еволюираща под напора на сериозни фактори като вътрешна и външна политика, развитие на технологиите, баланс между енергетика и опазване на околна среда и т. н.
Правото ме привлече и му се посветих заради стремежа на правото да постигне хармония и баланс в отношенията между хората.
Оставам в тази професия, защото смятам, че съм на точното си място.
Като особен успех в моята кариера ще откроя спечелването на някои знакови дела в областта на енергетиката.
Най-важният урок, който искам студентите ми да научат: Да не се предоверяват на авторитети и винаги да мислят критично.
Латинската сентенция, с която често си служа – избягвам използването на подобни сентенции, защото са далеч от хората и могат да създадат повече бариери, отколкото да помогнат за изграждането на връзка.
Твърдение за адвокатите, което приемам с усмивка е, че хората си представят професията ни като американски филм.
Фирмен профил
Адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и Ко.“ е основано през 1991 г. и днес е една от най-големите правни кантори в България. Тук работят професионалисти, които предоставят отлични юридически услуги на своите клиенти. Успешната дългогодишна и ефективна практика е например в областта на процесуалното представителство в страната. Ключови за адвокатското дружество са също корпоративното и търговското право, като има акцент върху чуждестранните инвестиции във финансовия сектор, енергетиката, недвижимите имоти и телекомуникациите. Натрупан е значителен международен опит. Адвокатската кантора е призната във всички международни юридически справочници като една от най-добрите в България в множество сектори.
Текстът е част от бр. 123 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.