Енергийната комисия одобри продажбата на реакторите за „Белене“ на Украйна
Ресорният министър Румен Радев обеща да преговаря за цена, по-висока от платените 1.2 млрд. лв. от българската държава
Комисията по енергетика в парламента одобри внесения вчера проект на решение за започване на преговори с Украйна за продажбата на реакторите за АЕЦ „Белене“. Предложението бе направено от депутати от ГЕРБ, ПП и ДПС, които днес заедно с „Има такъв народ“ гласуваха „за“ него. То беше подкрепено с общо 15 гласа, а против бяха само 6 – „Възраждане“ и БСП.
С решението се възлага задължение на министъра на енергетиката да проведе преговори с украинския си колега относно продажбата на двата, произведени в Русия реактора. Според проекта на решение цената е предмет на договаряне, но не може да бъде по-ниска от тази, която България плати за въпросното оборудване – почти 1.2 млрд. лева. С внесена редакционна поправка първоначалният срок, който се даваше на министъра – 30 дни, се удължи на 60 дни.
С друга поправка се възложи на министъра на енергетика да осведомява парламента за предприетите действия и резултати от водените преговори.
Закупеното от Русия оборудване за АЕЦ "Белене" или част от него може да бъде използвано за довършването на 3 и/или 4 блок в украинската Хмелницка АЕЦ, която се намира в централната част на страната.
Дебатът в ресорна комисия беше за това трябва ли да се продава оборудването и на каква цена, имаме ли нужда от него, знаем ли кои части от него могат евентуално да се използват при ремонти на АЕЦ „Козлодуй“, имаме ли стратегия как ще развиваме ядрената енергетика.
На всички тези въпроси обаче трудно може да бъде даден отговор, тъй като страната ни няма актуална енергийна стратегия, няма и оценка на това каква част от закупеното оборудване може да се използва в "Козлодуй". Трябва да се отбележи, че решението от днес само задължава министъра да започне преговори, а не означава директна продажба.
На заседанието присъства и енергийният министър Румен Радев, който ще трябва да води преговорите с Украйна. Той обясни, че до момента разговори с украинския му колега са водени в друга посока – с фокус обмен на технологии, знания и кадри в сектор ядрена енергетика.
Имаме добра възможност, ако имаме такъв тип мандат, да постигнем максимално добра цена – над тази, която трябва е платена до момента, в противен случай другото би било прахосничество“, обясни Радев.
Той обеща, че екипът му има волята и ще търси възможност за доста по-висока цена, тъй като през годините има и други разходи по проекта, като консултантски услуги.
Според Радев много по-съществено е какво правим нататък с цялата площадка „Белене“. Той смята, че сегашният проект за атомна централа в Белене не е най-доброто решение за Северна България, тъй като липсва гъвкавост при такива модули. "Тази генерация не е най-старата, но не е и най-модерната".
Важно е най-сетне да имаме адекватен отговор на въпроса какво правим с площадката и какво можем да развиваме."
Според Радев краткият отговор на въпроса: Има ли ядрена перспектива за площадката?, е "да", но не в посоката с големи блокове, още повече в контекста на стари такива.