ЕС е замразил руски активи за €13.8 млрд.
Почти всички средства са блокирани от едва пет държави членки
Европейският съюз досега е замразил активи на стойност 13.8 млрд. евро, държани от руски олигарси и други физически и юридически лица, санкционирани за войната на Москва срещу Украйна. Това каза европейският комисар по правосъдието Дидие Рендерс във вторник, предава Reutes.
По думите му по-голямата част от сумата идва по линия на едва пет от 27-те държави членки на ЕС. Рендерс призова и други да се активизират. В момента в Блокa има 98 организации и близо 1160 лица, включени в черния списък, изготвен по повод войната.
За момента имаме замразени средства, идващи от олигарси и други субекти, на стойност 13.8 милиарда евро, това е значително. Но много голяма част, повече от 12 млрд. евро, идва от пет държави членки, така че трябва да продължим да убеждаваме другите да направят същото“, каза той пред репортери при пристигането си на среща на националните министри на правосъдието в чешката столица Прага.
Рендерс не посочи кои са петте държави.
Той очаква след лятото да има окончателно политическо споразумение за нов правен инструмент, който да направи нарушаването или опита за заобикаляне на санкциите криминално престъпление навсякъде в ЕС, което в момента не е така.
Политиката, предназначена да ограничи заобикалянето на ограниченията чрез прехвърляне на активи на членове на семейството, които не са били санкционирани, може да влезе в сила през есента.
Ако случаят е такъв, парите ще отидат във фонд за украинския народ, който да върне парите на украинския народ след конфискацията на активи“, обясни Рендерс.
Рендерс и министрите обсъдиха също и сътрудничеството с Евроджъст, агенцията на Блока за наказателно правосъдие. Поводът е събирането на доказателства за предполагаеми военни престъпления в Украйна, която бе атакувана от Русия по суша, море и въздух миналия февруари.
Еврокомисарят каза, че Евроджъст ще съхранява всички доказателства и трябва да си сътрудничи тясно със страните членки на Блока, 14 от които имат собствени национални разследвания, свързани с войната.
„Най-важното е да има много добра координация, да не се дублират различните ситуации и да се събират всички доказателства на едно и също място“, каза Рендерс.