Еврокомисията одобри първата нова европрограма на България
„Развитие на човешките ресурси“ е втората по големина и с нея ще се развива работната сила
Европейската комисия одобри първата от новите европейски програми на България за периода 2021 – 2027 г. Това е „Развитие на човешките ресурси“, която е и втората по големина програма за новия седемгодишен програмен период на стойност 3.8 млрд. лв. Тя е съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) и националния бюджет. Очакванията са подкрепа по програмата да получат над 740 хиляди души, сред които: младежи, трайно безработни и възрастни.
Одобрението на първата европрограма идва около месец след подписаното споразумение за партньорство между България и Брюксел, което на практика отпуши 22 млрд. лв. еврофондове.
Всъщност европрограмите от новия програмен период бяха в почти готова фаза още в края на миналата година, след като работата по тях започна още от началото на 2021 г. Впоследствие правителството на Кирил Петков внесе някои промени и в края на април тази година одобри от своя страна изготвеното споразумение.
Развитие на човешките ресурси
Програмата не е нова и отново чрез нейното изпълнение ще бъде предоставена подкрепа за развитие на работната сила в България и преодоляване на предизвикателствата пред пазара на труда. В следващите седем години ще бъдат реализирани мерки, с които ще бъдат осигурени повече възможности за повишаване на квалификацията, знанията и уменията на заетите.
Подкрепа за включването им в пазара на труда ще получат и безработни, хора с увреждания, хора, живеещи в бедност, деца, възрастни, представители на ромската общност.
За първи път „Младежката заетост“ е отделена в самостоятелен приоритет в програмата. С бюджет от над 735 млн. лв. ще бъдат реализирани мерки за идентифициране, информиране и мотивиране на неактивни младежи, включване в заетост, стажуване, чиракуване, обучения и подкрепа при първа работа. Индивидуален подход и комплексна подкрепа ще бъде оказана и за младежите в неравностойно положение на пазара на труда. Основната цел на мерките ще бъде улесняване на прехода от образование към заетост.
Припомняме, че правителствата от години наред се опитват да решат казуса с хората, които нито учат, нито работят. През последните години те се увеличават, най-често са в младежка възраст, но не успяват да допринесат за икономиката на страната.