Европа залива Африка с използвани дрехи
Бързата мода е огромен екологичен проблем, а Европа засега не може да се справи с него
Европейският съюз е изнесъл 1.4 млн. тона дрехи втора ръка за Африка през 2022. Това е близо 3 пъти повече в сравнение с 2000 г., предаде Reuters, цитирайки данни на ООН. Друга статистика, на Европейската комисия, посочва, че от общо 5.2 милиона тона текстилни отпадъци само една четвърт се рециклират. Останалата част свършва в сметища, пише специализираният сайт ESGnews.bg.
Това са големи екологични проблеми, а те се коренят в „бързата мода“, производството и продажбата на евтини дрехи с кратък жизнен цикъл. Тази практика е класифицирана като силно неустойчива, а текстилната промишленост допринася много за променящия се климат.
Едно от работните решения на този проблем са организации като Moda Re, основана от „Каритас“ и финансирана от Inditex – компанията майка на марката за дрехи ZARA.
По-рано тази година Inditex обяви финансовата си подкрепа за Moda Re в размер на 8.5 млн. евро в следващите 3 години. Идеята на партньорството е, че Moda Re може да подкрепи Inditex, за да отговори на изискванията на ЕС, които задължават държавите членки да събират текстилните отпадъци отделно до 2025 г. Въпреки това, Moda Re изнася близо половината от дрехите, които събира, за държави в Африка.
Африка износва европейските дрехи
В предприятието на Moda Re в Барселона пристигат дрехи от над 7 000 магазина на Zara и Mango. След събиране дрехите се сортират по материал благодарение на инфрачервени сензори – процес, който замества ръчното сортиране.
Близо 40% от дрехите, които Moda Re получава, се изпращат на други предприятия за рециклиране. От тях 20% се рециклират отново в текстилни материали. Организацията смята да увеличи този дял, докато той достигне 70% през следващите 3 до 4 години.
В същото време, едва 8% от суровината на компанията се продава в един от магазините ѝ за втора употреба.
Засега повечето рециклиран текстил се превръща в евтини продукти, като парцали за кухня. Близо половината от дрехите, изпратени на Moda Re, се препродават на страни в Африка – Камерун, Гана и Сенегал.
Според организацията, препродадените дрехи могат да се използват повторно. Въпреки това, данните доказват неспособността на Европа да се справи със свръхпроизводството. Доклад на ЕС показва, че преизползваните дрехи често се изхвърлят в сметища.
Без подаване на топката
Европейската комисия предложи нова регулация за повече контрол върху безскрупулните износители на повредени дрехи, които са за изхвърляне. Регулацията би изисквала държавите членки да демонстрират способността си да се справят с боклука устойчиво.
Reuters предаде, че Moda Re планира да намали количеството дрехи, което изнася за страни от Африка.