Евтиният петрол не засенчи вятъра и слънцето
Отбелязва се глобален ръст на инвестициите в алтернативна енергия
В края на 2015 г.
инвестициите в алтернативни източници на енергия и въвеждането на нови
производствени мощности по света достигна нов рекорд. Експерти отбелязват, че
интересът към алтернативни източници на енергия не е намалял, дори на фона на ниските
цени на петрола. 1/3 от световните инвестиции в алтернативни източници на
енергия идват от Китай.
Докладът Renewables 2016 Global Status Report е изготвен от международна обществена организация Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN 21), която включва представители от много страни, неправителствени организации, научни изследвания и бизнес компании.
Той отбелязва ръст на инвестициите в алтернативни източници на енергия и нови мощности. Ако през 2014 г. инвестиции са били в размер на $273 милиарда, то през 2015 г. те са $286 милиарда. Растеж на мощностите е отбелязан от всички видове алтернативна енергия от биогориво и геотермална енергия до вятърната и слънчевата.
Авторите на доклада отбелязват, че за първи път в историята общите инвестиции във възобновяеми източници на енергия от развиващите се страни превишават инвестициите от страна на развитите страни. Развиващите се страни са увеличили инвестициите си с 19% в сравнение с 2014 г. - до $156 млрд. Най-големият дял идва от Китай - $102 млрд., които представляват 36% от общите световни инвестиции.
Ръстът на инвестициите в алтернативна енергия се отбелязва в страни като Индия, ЮАР, Мексико, Чили, Мароко, Уругвай, Пакистан и Хондурас. Инвестициите обаче намаляват в Европа - с 21%, до $ 48,8 милиарда евро. В САЩ те се увеличават с 19% до $44 милиарда евро, което до голяма степен се дължи на развитието на слънчевата енергия.