Г-7 ще опита да одобри глобалния корпоративен данък
Съединените щати предлагат минимална ставка от 15% за трансграничните корпорации
Финансовите министри от Г-7 – групата на богатите държави от – ще се срещнат днес в Лондон за двудневни разговори, целящи да се доближат до глобална сделка за повишаване на данъците за трансграничните корпорации, като Google, Facebook и Amazon. Събранието, председателствано от британския финансов министър Риши Сунак, ще е първото, при което всички седем министри ще се срещнат лице в лице от началото на пандемията.
Готовността на американския президент Джо Байдън да повиши данъците за големия бизнес създава повече шансове за международен консенсус, отколкото при неговия предшественик Доналд Тръмп, пише Reuters.
Силно оптимистичен съм, че ще постигнем някои конкретни резултати този уикенд”, каза Сунак в изявление, публикувано късно в четвъртък.
Той подчерта важността, че с неговите колеги от САЩ, Япония, Германия, Франция, Италия и Канада ще могат да се срещнат лице в лице в Ланкастър Хаус, имение от 19-ти век, почти в съседство с Бъкингамския дворец. „Трябва да сте на кръгла маса, открито, откровено да говорите за нещата“, каза Сунак в интервю тази седмица пред Reuters.
Поради ограниченията на COVID министерските делегации бяха съкратени и има малко пътуващи журналисти. Плановете за настаняване са преработени с помощта на служителите от общественото здравеопазване.
Но по-голямото предизвикателство остава постигането на споразумение относно данъчната реформа, което след това може да бъде представено на по-широката група – Г-20 – на срещата на върха във Венеция през юли.
Френският финансов министър Бруно Льо Мер заяви преди срещата днес, че споразумението ще бъде „решителна стъпка“, която според него е „в обсега“.
Японският финансов министър Таро Асо обаче заяви в понеделник, че не очаква споразумение тази седмица относно конкретна минимална данъчна ставка.
Американското министерство на финансите очаква по-пълно съгласие, когато Байдън и други правителствени ръководители се срещнат в уединен курорт в Югозападна Англия на 11-13 юни
15% минимална корпоративна ставка
САЩ предложиха минимална глобална ставка на корпоративния данък от поне 15%. За Великобритания и много други държави е много важно компаниите да плащат повече данъци там, където правят продажбите си, а не само там, където записват печалби или локализират централата си.
Съединените щати искат да бъдат премахнати данъците върху цифровите услуги, които Великобритания, Франция и Италия наложиха и които според Вашингтон са несправедливо насочени към американските технологични гиганти. Те често използват техники за оптимизиране на данъците, но такива използват и европейските компании. Британският, италианският и испанският износ на мода и луксозни стоки за Съединените щати ще бъде сред тези, които са изправени пред 25% мита по-късно тази година, ако няма компромис.
САЩ предложиха налагането на новия глобален минимален данък само на 100-те най-големи и най-печеливши компании. Великобритания, Германия и Франция са отворени за този подход, но искат гаранции, че компании като Amazon, които имат по-ниски маржове на печалба от другите технологични фирми, няма да избягват облагането.
„Всички те, без изключение, трябва да бъдат обхванати от новите правила“, каза германският финансов министър Олаф Шолц пред Reuters.
Даниел Бън, експерт по глобалното данъчно облагане, заяви, че това вероятно ще доведе до по-сложно регулиране. “Мисля, че много от тези правила ще бъдат по-скоро политически, отколкото принципи”, каза той. “Някои големи компании може дори да бъдат стимулирани да придобият по-малко печеливши дъщерни дружества, за да намалят общия си марж на печалба и да избегнат новия данък.”
Изменението на климата е другата основна точка от дневния ред на Г-7. Великобритания е домакин на срещата на върха за климата на ООН в Глазгоу през ноември и иска страните да накарат бизнеса да докладва за тяхното въздействие върху околната среда по последователен начин, за да улесни инвеститорите да подкрепят зелени проекти.
Британският бизнес ще трябва да следва модела за отчитане на околната среда, установен от Съвета за финансова стабилност, глобален регулаторен орган, от 2022 г. Френските фирми следват подобни национални насоки от 2016 г. насам.