Галопиращата цена на торовете застрашава дребните земеделци
Производителите в България купуват на 1450 лв./т и вероятно ще започнат да използват по-малко минерални торове
Поскъпването на торовете през последния месец поставя на сериозно изпитание дребния земеделски бизнес в България. Цената на минералните торове е скочила от 800 до 1450 лв./т без ДДС, каза пред Economic.bg директорът на Института по аграрна икономика доц. д-р Божидар Иванов.
Трудно е да се каже дали ще има фалити, но повишението на цената ще се отрази на тези производители, които работят върху почви, за които са необходими минерални торове. Или самият размер на стопанството е такъв, че не позволява да се направят икономии и да се свият производствата.
„Като цяло това, което ще се наблюдава като реакция и то вече се вижда, е земеделците да станат по-резервирани по отношение на използването на торовете. Ще минат на по-икономичен режим. Ще трябва да се разчита повече на почвеното плодородие. За да не фалират, е нужно да се приспособят към реалностите в момента“, обясни доц. Иванов.
Главната причина за галопиращата цена на торовете е високата цена на природния газ. Той е основна суровина за производството на азотните торове. От друга страна при производството им се отделят въглеродни емисии, за които предприятията трябва да плащат за европейски квоти. Общото ценово покачване, което се наблюдава в глобалната икономика по отношение на всички суровини и пазари, също се отразява на цените.
Според доц. Иванов е невъзможно земеделците да се откажат на 100% от използването на минерални торове.
Това, от което се нуждае икономиката, е да има отхлабване. При редукция на използването на торове ще се наблюдават реверсионни процеси, като намаляване на цените. Скъпите торове се влияят и от цената на земеделската продукция. Когато тя поскъпва, тяхната стойност се увеличава. Получава се т.нар. изземване от повишената печалба на фермерите, от страна на фирмите, които произвеждат и търгуват с торове“, каза директорът на Института по аграрна икономика.
Земеделските производители няма как да продават на цени, по-ниски от тези за производството. Трябва да се види колко ефикасно ще бъде ограничаването на употребата на торове и дали това ще доведе до равновесие на цените.
„Земеделците трябва да внимават за разходите си и да следят своите сметки. Те ще бъдат принудени да правят икономии и да свият производството си. Производителите ще трябва да разчитат на ефикасността си“, обясни доц. Иванов.