Годишната инфлация в България се забави до 3%
Някои храни, горивата и развлеченията продължават да поскъпват
Годишната инфлация в България се забави през март до най-ниското си ниво от юли 2021 г. Националната статистика отчете повишаване на цените средно с 3% на годишна база, като намалява от 3.3% месец по-рано.
Индексът, който Европейската централна банка и Европейската комисия основно разглеждат при оценяването на подготовката за еврозоната, също се забавя – от 6.9% през февруари до 6.5% през март. Как стои България сред останалите страни от Европейския съюз предстои да стане ясно в сряда, когато европейската статистическа служба Евростат ще публикува официални данни за страните членки.
Засега страната не успява да отговори на инфлационния критерий за влизането в еврозоната, а заедно с подновената политическа криза изглежда, че България ще отложи присъединяването към валутния съюз за най-рано 2026 г.
„Вината“ за годишната инфлация носят хранителните стоки и услугите, като здравеопазване, транспорт, образование, посещения на ресторанти и хотели. Детайлната разбивка на данните от НСИ показва, че за година цената на хляба е с 3.3% нагоре, на месото – с 6.4%, на рибата – с 2.5%. Плодовете поскъпват с 9.3%, а зеленчуците – с 2.1%. За година млечните продукти поевтиняват с 2.9%, а олиото – с 14%.
На годишна база по-съществено поскъпва водоснабдяването след повишаването на цените на студената вода от 1 януари. С една четвърт пък поевтиняват газообразните горива заради по-ниската цена на природния газ в България. Твърдите горива поевтиняват с около 8%.
С близо 20% поскъпват самолетните билети за година, а хотелските услуги – с 11.3%.
Масовите автомобилни горива пък поскъпват с 1.7% за годината.
За месец февруари
Иначе данните на НСИ показват, че на месечна база в България продължава да се наблюдава инфлация, макар и тя да се забавя през март до 0.2%.
Храните поевтиняват минимално с 0.1%, основно заради хляба и млечните продукти. Плодовете поскъпват с 0.4%, месото – с 0.3%. С 0.1% поскъпват рибата и олиото.
Данните показват, че минимално – с 0.7% поевтиняват услугите за текущ ремонт на жилище.
Заради по-ниската цена на газа за март с 10% поевтиняват газообразните горива. С около 2% поевтиняват и твърдите горива. За месеца с близо 1% поскъпват и масовите автомобилни горива. С 11% поскъпват самолетните билети. Пакетните туристически услуги поскъпват с 1.2%.