Google иска да експериментира с начина ни на живот
Компанията цели да ограничи зависимостта от смартфоните, но потребителите подозират, че има и друга причина
Като разработчик на Android, Google е изключително наясно за влиянието, което имат смартфоните върху начина ни на живот, както и че всяка наглед дребна промяна за някои потребители е от ключово значение. Сега компанията иска да експериментира с „властта“, която смартфоните имат над хората.
Става дума за нова услуга на име Digital Wellbeing Experiments, която (както подсказва името) е пряко свързана с въведената от Android 9 нагоре функционалност Digital Wellbeing („Дигитално благополучие“). Досега въпросната услуга единствено следеше по колко време потребителят използва всяко едно от приложенията в смартфона си и въз основа на събраните данни извеждаше обобщена статистика.
Сега вече чрез Digital Wellbeing Experiments целта е функционалността да стане още по-полезна за хората, които искат да оползотворяват по-добре времето си, но нямат достатъчно силен самоконтрол. Потребителите вече ще могат да си инсталират различни „експерименти“ – предварително зададени набори от команди, които ще променят поведението на смартфона, така че да не е толкова разсейващ и дори пристрастяващ за хората.
Google дава пример с няколко вече създадени експериментални приложения. Едно от тях се нарича Post Box („Пощенска кутия“) и неговата цел е да спре изцяло постоянните известия в смартфона. Вместо това приложението, подобно на пощенска кутия, ги събира в себе си и ги показва единствено, когато потребителят го отвори. Друга програма на име Desert Island („Пустинен остров“) пък предизвиква потребителите да прекарат един ден, използвайки само най-основните приложения – телефон, съобщения, калкулатор и т.н.
Има и други „експерименти“, като например смартфонът да „разбира“ какво прави потребителят в момента (например тича, почива, работи и т.н.) и въз основа на това да му показва известия единствено от релевантните спрямо ситуацията приложения. Така, когато е на работа, на потребителя няма да му се показват известия от социалните мрежи, а пък когато си почива, няма да разбира за писмата, които идват в служебната му поща.