Google ще блокира сайтовете, криещи страната си на произход
Това е поредната стъпка на компанията в борбата с фалшивите новини
~ 2 мин.
Интернет е пълен с новинарски сайтове, разпространяващи невярна информация, което напоследък се превърна в широко обсъждан проблем. Онлайн гигантите се надпреварват да предлагат различни решения и ето че сега Google излезе с ново такова. Технологичната компания обяви, че ще блокира показа на уебсайтове в резултати от търсене в Google News, в случаите когато те прикриват страната на произхода си.
Според новите правила сайтовете, които се показват Google News, не трябва да представят невярно съдържание, да крият информация за собствеността си или своята цел, или умишлено за заблуждават потребителите. Това включва, но не се ограничава единствено до уебсайтове, които крият или лъжат от коя страна са.
Промяната може да изглежда малка, но всъщност въздействието ѝ ще е широко, пише Mashable. Изключвайки сайтовете, прикриващи страната на произхода си, Google ефективно погребва шансовете на тези портали да разпространяват фалшивите си новини.
В САЩ например сайтовете, разпространяващи такова съдържание, бяха нарочени, че са подпомогнали избора на Доналд Тръмп за президент. Логиката на социални мрежи като Facebook, в които статиите се разпространяват на принципа „от-приятел-на-приятел“ направиха така, че разграничаването между вярно и невярно съдържание да е все по-трудно.
Затова надеждата е, че новата стъпка на Google значително ще помогне за ограничаването на подобни уебсайтове. Например руски публикации, управлявани от пропагандатори, които пишат фалшиви новини в САЩ и ги разпространяват, сякаш са легитимни американски публикации, ще намалят обхвата си.
Търсачката на Google е основен проводник към новини за много хора в интернет, тъй като има огромната сила да насочва вниманието им в определена посока. В тази връзка тя споделя отговорността за споделянето на невярно съдържание. Затова и стъпката на компанията не е изненада особено сега в момент, когато темата за фалшивите новини е все по-актуална. Промяната няма да се случи за една нощ, но заедно с други нови функции като „Fact Check” е стъпка в правилната посока.