Горивата държат инфлацията в България висока
През август масовите бензин и дизел поскъпват с 8.5% и заплашват приемането на страната в еврозоната
Инфлацията в България се забави леко през най-активния летен месец на годината – август. Двигател за нея продължават да бъдат някои основни хранителни стоки, а поскъпването на горивата попречи да се забави по-осезаемо.
Националната статистика отчита през август годишна инфлация от 7.7% – малко под тази за юли. Това е най-ниското ѝ ниво от ноември 2021 г. – няколко месеца преди нападението на Русия срещу Украйна. На месечна база също има забавяне на поскъпването на живота – до 0.4% от юлския скок с 0.9%.
Статистиката на НСИ показва, че през миналия месец основни храни, като хляб, мляко и плодове, поевтиняват с между 0.2 и 1.4%. За сметка на това обаче за месец масовите горива поскъпват с 8.5%. Справка в специализирания сайт Fuelo показва, че масовият бензин А95 е достигнал към края на август средно около 2.80 лв. Това означава повишение с над 20 ст./литър за месец. Това е и най-високото ниво от началото на годината, когато в сила бе специална схема за компенсация от 25 ст./литър гориво.
През пролетните месеци инфлацията в България излезе от топ 10 на най-високите в Европейския съюз. През юли обаче това се промени и България стана шестата държава в ЕС с най-голямо поскъпване сред страните членки.
Официалните европейски данни за август ще бъдат публикувани от Евростат във вторник, когато ще стане ясно къде се намира България в европейския контекст. Това е пряко свързано и с шансовете на страната да влезе в еврозоната, тъй като основният препъникамък по пътя е именно прекалено високата инфлация.
Спрямо година по-рано поскъпване има при основните храни – с над 10%, при лекарствата – с близо 20%. Към август, сезонно, с между 15 и 20% по-скъпи са и развлекателните услуги, пакетите за почивка, посещенията на ресторанти и нощувките в хотели.