Харченето на правителството ограничи срива на икономиката през лятото
Ревизията на данните потвърди слабия ефект на летния сезон
Първата ревизия на данните за българската икономика потвърди слабия ефект на летния сезон тази година. Брутният вътрешен продукт (БВП) нарасна само с 4.3% на тримесечна база в периода юли-септември, а на годишна база потъването му бе ограничено до 5.2%, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
С първата ревизия става ясно и кои са „виновниците“ за слабото увеличение. Πoтpeблeниeтo нa дoмaĸинcтвaтa (зa пpoдyĸти и ycлyги нa тepитopиятa нa cтpaнaтa и чyжбинa), ĸoeтo e cpeд ocнoвнитe двигaтeли нa бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa, се увеличава само с 2.5%, докато през третото тримесечие на 2019 г. увеличението е в размер на 5.1%.
Успоредно с това статистиката на БНБ показва, че населението и бизнесът ударно трупат пари в банковите си сметки, което означава, че те предпочитат в условията на кризата да увеличават спестяванията си вместо да потребяват.
Основната причина за ограничения икономически срив е колективното потребление, т.е. харченето на правителството, което традиционно във втората половина от годината е по-голямо. Именно през лятото правителството започна и изплащането на допълнителни надбавки за всички пенсионери в страната, което на месец струва малко над 100 млн. лв. През септември също така за първи път от месец май над 8% от бизнеса се възползва от правителствените антикризисни мерки, което води и до повече разходи.
Част от правителствените разходи са още услугите по поддържането на населените места, държавната администрация, отбраната и сигурността на страната и др. и общо се увеличават с 5.1% на годишна база и 1.1% на тримесечна.
Спадът на бpyтo ĸaпитaлooбpaзyвaнeто, т.e. инвecтициитe в Бългapия, зa третото тpимeceчиe е ограничен до 9.6%, докато през второто тримесечие първата ревизия на данните показа срив с внyшитeлнитe 14.1%.
Данните за износа показват, че за неговото възстановяване ще се изисква повече време. За второ поредно тримесечие неговият годишен спад е двуцифрен, като за периода юли – септември той достига 20.8%. За сравнение през второто тримесечие износът бе с 19% надолу. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително, тъй като вносът на стоки е ограничен до само 4.3% спад.