Индустриалците настояват за извънредно положение в България заради цената на тока
Големите консуматори са скептични към двете мерки за подкрепа на бизнеса, които служебното правителство обяви
Големите индустриални производители в България настояват държавата да въведе извънредно положение в България заради рекордните цени на тока за бизнеса. Припомняме, че режим на извънредно положение имаше един месец през пролетта на 2020 г. заради коронавируса. Тогава правителството получава извънредни правомощия и може да предприема действия, които по принцип са в правомощията само на Народното събрание.
Вчера търговията на свободния пазар на ток в България надхвърли 400 лева за мегаватчас ма пазар "Ден напред", Днес има леко понижение до 350 лева за мегаватчас.
Опасенията на индустрията са, че цените на електроенергията ще продължат да растат докато мине зимата. Те вече се движат от паниката, а не от нормална икономическа логика, смята председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) Константин Стаменов.
Трябва сериозно да се помисли да се въвежда извънредно положение и да се види как да оцелее икономиката. Това 50 лева на мегават час в момента изглежда като едно хвърляне на едни пари от хеликоптер – който е отдолу, ще вземе някакви пари, но на практика няма да свърши това, което е нужно на икономиката“, коментира Стаменов пред bTV.
Той визира обещаната от служебното правителство подкрепа за фирмите – 50 лева за мегаватчас. Но и за тази мярка трябва парламент, който да направи нова актуализация на бюджета, защото сега тези пари не съществуват във финансовата рамка на държавата.
Стаменов поставя под въпрос и обявената преди няколко дни друга мярка – между 15 и 30 лева за мегаватчас за най-малките фирми, които са на свободния пазар, но не са си избрали търговец на ток, а са при доставчик от последна инстанция, където токът е дори по-скъп, отколкото на борсата.
„Тези малки фирми, които нямат доставчик, реално плащат най-високите цени в България. Дори над тези на борсата. Това реално означава, че ако един мегаватчас енергия за фирма без доставчик струва 500 лева, то с максималната отстъпка цената ще падне на 470 лева за мегаватчас. Тези отстъпки ще са за три месеца и трябва да влязат в сила от 1 ноември“, коментира Стаменов.