Инфлацията в България се забавя за пети пореден месец
Автомобилните горива поевтиняват минимално, но поскъпването при храните не се забавя особено
Годишната инфлация в България продължава да се забавя и през февруари – за пети пореден месец. Средното поскъпване на кошницата от стоки и услуги, измервана от националната статистика, през втория месец на новата година достига 16% – най-слабият темп от лятото на миналата година. Охлаждането до голяма степен се дължи на по-високата база за сравнение спрямо януари 2022 г., когато инфлацията набираше скорост. Пикът ѝ пък бе през септември, когато тя удари рекорд за последния близо четвърт век.
Въпреки успокояването на цените те остават значително по-високи спрямо миналата година и спрямо целта на повечето централни банки за „здравословна“ инфлация от около 2%. Забавянето е в синхрон с прогнозите на международните институции и на Българската народна банка, които очакват инфлацията тази година да падне до едноцифрени стойности.
Официалните данни показват, че за пореден месец най-съществено поскъпване за последната година продължава да е запазено за някои основни хранителни продукти. В това число влизат млечните продукти, които поскъпват с близо 40%, месото и захарта, които за година станаха с близо 30% по-скъпи, както и олиото, зеленчуците и хлябът, чиито цени се покачиха с около и над 20%.
Именно тези статистики впрегнаха правителството да търси начини как да мотивира търговците на дребно да свалят цените. Те от своя страна пък отговориха, че биват нарочени за скока, а той се дължи на явления извън техния контрол.
Извън хранителните продукти националната статистика отчита още поскъпване на автомобилните горива през февруари с 4.5%. Осезаемо поскъпват и материалите и труда за текущ ремонт и поддръжка на жилищата. За година цената на топлоенергията скача с около 24%, а твърдите горива – с 48%.
Пакетните услуги за почивка и туристически пътувания, както и посещенията на ресторанти и барове става с около една пета по-скъпо.
Същевременно данните на Националния статистически институт сочат, че поскъпването на стоките и услугите се забавя и спрямо предходния месец. За февруари тя възлиза на 0.8%, като най-осезаемо поскъпват рибата и зеленчуците – с между 3 и 10% за месец. Спрямо януари пък автомобилните горива поевтиняват минимално с под 1%.