Животът на въглищните мини става все по-труден
Производителите намират много трудно застрахователи за бизнеса си, а нещата се влошават заради падащите цени
Някои производители на въглища трябва да заделят десетки милиони долари, за да покриват сами рисковете си. Причината за това е, че застрахователите все по-малко искат да сключват полици с тях, а това прави работата на мините по-трудна и скъпа на фона на скок в търсенето на изкопаеми горива, пише Reuters.
Десетки застрахователи обявиха ограничения за въгледобивната промишленост, особено за нови проекти, в отговор на натиска от страна на акционери, правителства и екологични групи, които искат да сведат до минимум приноса на въглищата в глобалното затопляне. Действията на застрахователите следват банките, които вече ограничават финансирането за една от най-замърсяващите индустрии на планетата.
Въглищните мини се нуждаят от широко застрахователно покритие, включително за операции, собственост, оборудване и екологична отговорност. Трима застрахователни брокери казаха пред Reuters, че вече отнема месеци и десетки запитвания, за да се намери такова покритие за клиент на въглища.
Reuters разговаря с петима ръководители във въгледобива, които казаха, че индустрията все повече се насочва към самозастраховане и самофинансиране, тъй като трудността да се осигури покритие от застрахователите прави заемите по-скъпи или недостъпни.
Някои миньори, включително южноафриканските Seriti Resources и Thungela Resources, вече заделят капитал за самозастраховане и купуват полици само за защита срещу по-големи и по-редки рискове.
Въпреки че Seriti каза, че няма проблем да получи финансиране от банките, осигуряването на застрахователно покритие е станало по-голямо предизвикателство, според неговия главен финансов директор Дъг Гейн.
Като признание за ESG и свързаните с него фактори, които намаляват възможността за застраховане на топлинни въглища в световен мащаб, Seriti пое на път към самоосигуряване“, каза Гейн.
Той не даде подробности за цената, на която Seriti доставя на въглищните електроцентрали в Южна Африка.
Много мини намират заобиколни начини и производството продължава да расте. Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че глобалните доставки през 2023 г. ще надминат миналогодишния рекорд от 8.6 милиарда тона, след като енергийната криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна, принуди много страни да използват въглища, за да поддържат осветлението и отоплението.
Но необходимостта от заделяне на средства за самозастраховане задържа парите в балансите на въгледобивните компании и може да ги направи уязвими към големи разходи, когато нещо се обърка, казват анализатори в индустрията.
Трима от тях казаха пред Reuters, че въглищните компании досега са успели да поемат всяко увеличение на разходите поради рекордните печалби миналата година, но може да им стане по-трудно, ако цените или търсенето намалеят, тъй като проблемите със застраховката в крайна сметка повишават производствените разходи.
Финансирането става невъзможно без застраховка“, каза анализаторът на Liberum Бен Дейвис. „За съществуващите производители в момента това не е огромен проблем, защото те все още могат да заделят средства, предвид устойчивите цени на въглищата. Но ще дойдат по-трудни времена за тези, които не заделят пари.“
Намаляващото предлагане на застраховки за производителите на въглища е довело до увеличение на премиите почти три пъти над стандарта за индустрията, показват данни от брокерската компания Willis Towers Watson.
Ставките за застраховане на топлинни въглища са се повишили с повече от 20% миналата година, което е над ръста от 7.3% в референтния индекс на глобалния застрахователен пазар на Marsh.
Whitehaven Coal, най-големата независима въгледобивна фирма в Австралия, е отбелязала приблизително удвояване на застрахователните си разходи през последните две години, каза пред Reuters човек, запознат с компанията, пожелал анонимност, тъй като информацията е финансово чувствителна.
Whitehaven отказа коментар.
Покрий се сам
Seriti има комбинация от самозастраховане за покриване на щети на някои активи, но същевременно запазва част от покритието от застрахователната индустрия, като например за щети от наводнения или от подземни пожари, каза говорител на южноафриканската компания.
За да намали цената на застрахователното покритие, Seriti увеличава капитала в собствената си застрахователна компания, така че само излишните нива на риск трябва да бъдат застраховани от трети страни.
Очакваме наличието на застрахователен капацитет за активи от топлинни въглища да продължи да намалява с времето и той вероятно ще бъде изключително ограничен до 2030 г.“, каза Гейн.
В случая с Thungela – компания, отделена от Anglo American – тя отдели миналата година 67 милиона долара за самозастраховане на част от риска си, като същевременно все още осигурява своето покритие за катастрофални рискове, включително събития като срутване на мини или природни бедствия, от застрахователния пазар.
Thungela каза пред Reuters, че възнамерява да стане напълно самоосигуряващ се в бъдеще, без да уточнява времевата рамка.
Четиридесет и пет застрахователни компании въведоха ограничения върху покритието за въгледобивната индустрия, включително Allianz, Swiss Re и Munich Re, според екологичната група Insure Our Future.
Някои застрахователи все още имат относително големи бизнеси с изкопаеми горива, като AEGIS на Бермудските острови, китайският PICC, руският SOGAZ, швейцарският Chubb и германският Allianz са първите пет по брутни премии през 2022 г., според данни, предоставени ексклузивно на Reuters от Insuramore, който изготвя застрахователни класации и анализи.
AEGIS каза в имейл, че нейният въглищен бизнес представлява малка част от общия му обем и намалява, докато Allianz каза, че постепенно ще прекрати бизнеса си с въглища до 2040 г.
Chubb, който твърди, че не застрахова нови рискове за миньорите, генериращи повече от 30% от приходите си от въглища, отказа коментар. Китайската PICC и руската SOGAZ не отговориха на искане за коментар.
Някои производители на въглища са създали своя собствена отделна компания, която да се занимава със застраховката им – наречена каптивна – която може да бъде покрита от комбинация от собствени средства, отделни застрахователни компании и група застрахователни компании, работещи заедно, за да споделят риска.
Застрахователните компании могат да бъдат активни както в първичното застраховане, така и в презастраховането и имат различни ангажименти по отношение на ESG за различни части от своя бизнес.
По-голямата част от презастрахователния пазар остава отворен за текущите операции на въгледобивните компании, но не и за техните нови проекти“, каза координаторът на Insure Our Future Питър Бошард.
Взаимозастрахователна каса
В Австралия въгледобивните компании са проучили възможността да създадат взаимен застрахователен фонд, в който всички да плащат като форма на самоосигуряване, но преговорите са в застой поради липса на подкрепа от правителството, казаха хора, запознати с въпроса.
Създаването на взаимен фонд за въгледобивната промишленост е въпрос на въгледобивната промишленост“, каза говорител на австралийското министерство на финансите. „Всяка финансова подкрепа или гаранция за взаимен фонд ще включва решение на правителството.“
Говорителят не каза дали правителството е било потърсено от компаниите относно фонда.
Номбаса Ценгва, главен изпълнителен директор на южноафриканския въглищен производител Exxaro Resources, каза, че застрахователите в някои страни и региони, включително в Азия, са по-склонни да правят бизнес, отколкото другаде.
Това, което също забелязахме, е, че има други юрисдикции, които се интересуват от поемането на риска от бизнеса с въглища“, каза Ценгва, имайки предвид по-строгите разпоредби в Европа.
„Говоря за излизане отвъд нормалните пазари, базирани в Обединеното кралство, и за търсене на финансиращо и застрахователно покритие в Азия“, добави тя.
Цените на въглищата достигнаха рекордни стойности през септември миналата година, когато европейските страни се бориха да заменят руския газ, което доведе до скок на печалбите на въгледобивните компании.
Но оттогава цените са паднали и анализаторите казват, че необходимостта на производителите да заделят повече ресурси за собствените си финансови и застрахователни изисквания може да влоши допълнително въздействието на по-ниските цени върху печалбите.
Печалбите на Thungela и Exxaro са спаднали съответно със 75% и 29% през първата половина на годината заради по-ниските цени. Голямата диверсифицирана минна компания Glencore заяви, че печалбата от индустриалните ѝ активи е спаднала с 51% през първото полугодие поради по-ниските цени, особено на въглищата, и инфлационните разходи.