Кабинетът вкарва спешен законопроект, за да не останем без бензин от 1 март
Ако промените не бъдат припознати от депутатите, има вероятност доставките на най-масовия тип бензин А95 да бъдат засегнати
Спешни промени в Закона за енергията от възобновяеми източници ще предложи Министерство на енергетиката, така че страната ни да не остане без бензин от 1 март. Текстовете, които може да направят това възможно, са приети още през октомври 2023 г., но само преди ден от Петролната и газова асоциация алармираха за проблема.
Знаем за проблема, готови сме и се надяваме народните представители да припознаят нашето предложение“, коментира министърът на енергетиката днес пред журналисти.
Всъщност в чл. 47, ал. 1, точка 7 от Закона е посочено, че именно от 1 март тази година влиза в сила разпоредба, която гласи, че „гориво за бензинови двигатели със съдържание на биоетанол, произведен от биомаса, минимум 9 процента обемни, като минимум един процент обемен от биоетанола да е биогориво от ново поколение от суровини тип "А".
За ситуацията пръв сигнализира Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. Това стана по време на първото заседание на бюджетната комисия към парламента, когато той предупреди, че от началото на март страната може да остане без бензин.
Този въпрос стои пред нас вече година и половина и ако не го решим в най-спешен порядък, от средата на февруари наистина не знаем как ще доставяме както Бензин А100, така и Бензин А95, който е най-масовият“, каза Бенчев.
Според него ситуацията може да се поправи, като се вкара една дума в закона – думата „етери“. „Те вече не се признават като биогориво и това означава, че не можем да ги слагаме вътре, съответно излизаме извън стандарта за качество на горива и глобата е 20 до 50 000 лева глоба, ако изобщо не слагаме такова“, каза Бенчев.
Запитан за проблема днес, министърът на енергетиката Владимир Малинов заяви, че ресорното ведомство има подготвен законопроект и в началото на следващата седмица ще бъде качен за обществено обсъждане и оценка на въздействието. След това ще бъде внесен в Народното събрание.
Попитам какво може да се случи, ако предложението не бъде прието, Малинов отговори, че няма такова притеснение, тъй като промените са направени на база анализ и целят да защитят българските потребители.