Как победата на Тръмп ще промени енергийната политика на САЩ?
Без стимули за електромобили и тласък на газа и въглищата, той обеща големи промени
отприщи американската енергия
Неотдавнашната изборна победа на Доналд Тръмп е на път да промени политиката на САЩ в областта на енергетиката и околната среда с широки последици за производството на петрол, развитието на офшорната вятърна енергия и продажбите на електрически превозни средства (EV), както съобщава Financial Post.
Победата на Тръмп му предлага възможност да изпълни предизборни обещания, насочени към премахване на политиките за климата, които той нарича „новата зелена измама“. В плановете му влиза и пренасочване на федералното правителство към разширяване на производството на суров петрол и изграждане на нови електроцентрали.
Въпреки че някои от тези ходове може да срещнат пречки в Конгреса - където много републиканци може да се противопоставят, Тръмп може да използва изпълнителната власт, за да въведе определени промени.
Електрически превозни средства (EV)
Тръмп изрази намеренията си да премахне федералните политики, подкрепящи продажбите на електромобили, като регулаторните промени се очакват още в първия му ден на поста.
Неговата администрация може да се насочи към ключова наредба на Агенцията за опазване на околната среда (EPA) относно емисиите от превозни средства, която в момента принуждава производителите на автомобили да увеличат своите предложения за електромобили и plugin хибриди.
Бивши съветници на Тръмп и енергийни лобисти са подготвили текст за изпълнителна заповед, която ще нареди на EPA да преразгледа това правило.
Защитниците на рафинирането на нефт настояват за модификации на настоящите данъчни кредити, целящи да ограничат кои електромобили отговарят на условията и да преразгледат така наречената вратичката, която освобождава търговските електропаркове от определени ограничения.
Развитие на нефт и газ
Обещанието на Тръмп да „отприщи американската енергия“ сигнализира за промяна на политиките на президента Джо Байдън, ограничаващи добива на изкопаеми горива в обществени земи и води.
Администрацията на Байдън разработи минимален план за лизинг на петролни и газови находища в морето, само с три планирани търга за пет години, и наложи регламент, предотвратяващ сондирането в повече от половината от Националния петролен резерв в Аляска.
Екипът на Тръмп би могъл да преразгледа тези политики чрез Министерството на вътрешните работи, като потенциално увеличи офшорните лизингови продажби и достъпа до сондажи във федерални земи, въпреки че завършването на необходимите екологични прегледи може да отнеме до две години.
Петролни компании като ConocoPhillips, Santos Ltd., Repsol SA и Armstrong Oil & Gas Inc. могат да видят разширени възможности при тези промени в политиката.
Износ на втечнен природен газ (LNG)
Администрацията на Тръмп може също да отмени наложената от Байдън пауза за нови разрешения за износ на LNG. Тръмп обеща да премахне това ограничение в „първия си ден обратно“.
Тази промяна може да подтикне Министерството на енергетиката да възобнови прегледите на висящи заявления за износ на LNG, което ще облагодетелства компании като Venture Global LNG Inc., Energy Transfer LP и Commonwealth LNG с проекти, очакващи одобрение.
Офшорна вятърна индустрия
Въпреки че Тръмп не е очертал изрично политика за офшорния вятър, той последователно критикува сектора като се базира на опасения относно въздействието му върху околната среда върху птиците и китовете. На митинг в Ню Джърси той обеща да предприеме действия срещу офшорни вятърни проекти още в „първия ден“.
Администрацията на Тръмп може да настоява за мораториум върху нови разрешителни или договори за наем на офшорни вятърни инсталации, потенциално спирайки индустрия, в която са направени големи инвестиции по източното крайбрежие на САЩ.
Защитниците на вятърната индустрия, осъзнавайки тази възможност, се подготвят да работят с републиканските законодатели от области, които се облагодетелстват икономически от офшорни вятърни проекти, като тези, участващи в корабостроенето и производството на стомана.
Победата на Тръмп носи несигурност за подкрепените от IRA данъчни кредити за чиста енергия. Малко вероятно е Конгресът да оттегли неизразходваното финансиране от IRA или напълно да отмени своите стимули за енергия и производство.
Въпреки това, някои законодатели може да се опитат да намалят определени стимули като част от по-широк план за финансиране на удължаване на данъчните облекчения от ерата на Тръмп за 2017 г., които изтичат следващата година.
Ръководеното от Тръмп Министерство на финансите може да преразгледа критериите за допустимост, правейки кредитите по-трудни за получаване или по-благоприятни за проекти за изкопаеми горива.
Петролните компании показаха особен интерес към промяна на данъчен кредит в подкрепа на зеления водород, докато други предложения може да ограничат компании с връзки с Китай от достъпа до кредитите за енергийно производство на IRA.
Офис за кредитни програми
Позицията на Тръмп също заплашва Службата за кредитни програми на Министерството на енергетиката, която получи разширено финансиране от IRA за проекти за чисти технологии. Преди това Тръмп предложи прекратяване на програмата, поставяйки под въпрос ролята на правителството при избирането на победителите на пазара.
Финансирането на програмата се е увеличило значително, което я прави потенциална цел за съкращения. Защитниците обаче твърдят, че тя генерира милиарди лихви за правителството и може да бъде пренасочена към подкрепа на природен газ, улавяне на въглерод и ядрени проекти вместо зелени технологии.
Електрически централи и търсене на енергия
Политиките на Тръмп за електроцентралите вероятно ще дадат приоритет на поддържането и дори разширяването на съоръженията за производство на въглища и газ.
Той често е критикувал правилата, които ограничават емисиите от тези инсталации, твърдейки, че нарастващото търсене от изкуствения интелект и производствените сектори налага повече производство на електроенергия.
Ще имаме нужда от два пъти количеството електроенергия, доставяно в момента“, каза Тръмп през август. Правилото, ограничаващо емисиите от въглищни централи и нови газови агрегати, може да бъде преразгледано, като комуналните услуги и някои щати вече го оспорват в съда.
Агенцията за опазване на околната среда на САЩ на Тръмп може да спре работата по допълнителни ограничения на парниковите газове за газови централи, като даде на въглищните и газовите инсталации по-дълъг оперативен график.
Докато Тръмп се готви да встъпи в длъжност, тези очаквани промени в политиката сигнализират за широко отклонение от настоящите енергийни и екологични насоки на САЩ, като пазарът и индустрията очакват конкретните действия и срокове за тези промени.