Какаото става все по-скъпо, но търсенето не намалява
Само от началото на годината цената на основната съставка в шоколада е скочила с 57%, а за година се е удвоила
Анализаторите са на мнение, че цените на основната съставка на шоколада може да достигнат нов рекорд. Въпреки това все още няма признаци за намаляване на търсенето. Притесненията относно доставките на какао от Африка, където е около 3/4 от световното производство, повлияха върху повишението на цените през последните месеци.
На стоковата борса в Ню Йорк цената достигна 6 549 долара за метричен тон. От началото на годината тя се е покачила с 57%, а в сравнение с миналата година по това време тя се е удвоила.
Изненадващо обаче покачването на цените не намалява глобалното търсене на шоколад.
Обикновено когато има някаква селскостопанска стока, чиято цена расте, се очаква търсенето да пада, но това не го виждаме при какаото“, казва пред CNBC Пол Джаулс, стоков анализатор в Rabbank.
„Една от причините какаото да стои добре по отношение на търсенето на пазара несъмнено е фактът, че какаото е компулсивна покупка за потребителите. Затова и не виждаме при него да има същата динамика на търсенето като при други продукти“, добавя той.
„Също така, повечето процеси се случват по предварителни договори. Съответно има фабрики, които трябва да работят с наличното. Така че е нормално да няма веднага промяна в числата“, смята Джаулс.
Той очаква намаляване в търсенето през втората половина на тази година. А картината на предлагането и търсенето е „много, много стегната“, заключи стоковия анализатор.
Hershey, американски производител на шоколад, предупреди за удар върху печалбите си заради високите цени на какаото. Производителят на Peanut Butter Cups (шоколадов десерт с фъстъчено масло) – Reese – очаква цените на какаото да намалят печалбите му тази година.
Колко по-високи могат да станат цените на какаото?
Предполага се да стигнат до нива, при които да видим значително намаляване на търсенето. Вече виждаме малки промени, но определено недостатъчни, за да върнат баланса на пазара и да облекчат опасенията за затягане“, смята Уорън Патерсън, ръководител на стоковата стратегия в ING, в изследователска бележка, публикувана на 15 февруари.
Най-голямото безпокойство на пазара, според Патерсън, си остава предлагането на какао в Западна Африка. Това е така, защото Кот д‘Иворар представлява около 44% от световното предлагане на шоколад, а Гана държи 14%.
Проливните дъждове от миналата година породиха опасения за въздействието им върху реколтата, визирайки нарастващите случаи на болестта черна шушулка. Освен това създадоха проблеми с доставката на какао до пристанищата.
Тази година по-сухите метеорологични условия и силните ветрове пораждат допълнителни опасения за настоящата реколта“, споделя Патерсън.
Настъпилата суша, свързана с климатичния феномен Ел Ниньо, в голяма част от Югоизточна Азия, Индия, Австралия и части от Африка, подхранва надпреварата в цените за "меки" суровини, като какао, захар и кафе, през последните няколко месеца.
Ел Ниньо е естествен климатичен модел, който възниква, когато температурите на морето в източната част на Тихия океан се покачат с 0.5 градуса по Целзий над дългосрочната средна стойност. Той може да предизвика повече бури и суши.