Какво кара цените на криптовалутите да растат постоянно?
Технологичните гиганти и лидерите на мнение често влияят на пазара на криптовалути
След месеци на застой, цените на криптовалутите отново започват да се покачват. Преди дни биткойн достигна цена от 50 хил. долара за пръв път от май. Други криптовалути, като Ethereum, ADA на Cardano и Dogecoin също отбелязват скок.
Преди седмици експерти прогнозираха евентуален спад до 20 хил. долара за биткойн. През април цената му достигна рекордно високи нива от 65 хил. долара. Вместо спад обаче се наблюдава постоянно увеличение. Последните колебания на криптопазара са сигурен знак, че биткойн миньорите се завръщат в бизнеса дори след рестрикциите, които Китай наложи, съобщава Bloomberg. От какво са продиктувани тези колебания на пазара?
Промяна в настроенията
Светът на криптовалутите е населен с набор от герои, чиито гласове наистина могат да повлияят на цените. Пример за човек, които влияе на пазара на криптовалутите, е Илон Мъск. Чрез различни коментари и публикации в социалните мрежи, изказванията на Мъск често повишават или спадат цените на валутите. През март Мъск заяви, че Tesla ще приема плащания в биткойн. През май обаче се отказа от идеята заради екологични причини. Той изрази загриженост относно използването на изкопаеми горива за добив на криптовалута. След тези коментари биткойн загуби около една четвърт от стойността си за седмица.
През последните седмици обаче Мъск отново заяви, че лично той притежава биткойн и други валути като Ethereum и Dogecoin.
Регулациите в Китай
Китайските санкции станаха важна тема през последните месеци. Китай забрани добива на биткойн, а преди санкциите около 65% от добива на валутата се извършваше именно в Китай. Тъй като компютрите излязоха офлайн, хешрейтът - мярка за изчислителната мощност, използвана при добива и обработката - се намали наполовина само за две седмици и половина.
Освен практическите последици, агресивните действия на Китай разкриха факта, че децентрализираната валута все още зависи от милостта на правителствата. Боби Лий, един от първите биткойн магнати в страната, дори заяви, че репресиите на Китай срещу криптовалутите вероятно ще се засилят и може дори да доведат до категорична забрана за съхранение на валутите.
Пандемията също оказва влияние
Цените на криптовалутите, подобно на златото, са склонни да страдат, когато има перспектива за повишаване на лихвените проценти. Появата на „Делта“ варианта на Covid може да провали плановете за премахване на паричната политика.
Огромни финансови и потребителски фирми през последната година все повече възприемат криптовалутите, придавайки на актива повече легитимност и повишавайки цената. Банките, брокерите и борсите на ценни книжа се подготвят да задоволят търсенето. Преломният момент настъпи през април с дебюта на американския фондов пазар на Coinbase Global - място за търговия с криптовалути, което се стреми да създаде екосистема за цифрови пари.
Това лято се засилваха спекулациите, че Amazon може да се включи в сектора на криптовалутите. В обява за работа в Amazon, публикувана онлайн през юли, се казва, че фирмата търси „лидер в дигиталната валута и блокчейн“. След като хората разбраха за публикацията, цената на биткойн скочи до около 40 хил. долара. Акциите на Amazon също скочиха с около 1%. Компанията продължи да казва, че „спекулациите“ относно нейния „специфичен план за криптовалути не са верни“, но фактът, че най-големият търговец на дребно в света проучва криптовалутите, има големи последици за сенчестия и често труднодостъпен пазар.