Какво мисли САЩ за Путин: Ядосан и разочарован, той ще ескалира конфликта
Според американското разузнаване руският президент е готов да разработи химически или биологични оръжия и да ги разположи в Украйна
Близо 20 дни след началото на войната в Украйна, която Владимир Путин очакваше да спечели само за два дни, той вече показва гняв, разочарование от неуспехите на своите войски и готовност да причини още повече насилие и разрушения в Украйна. Това твърдят служители от американското разузнаване, предава Associated Press.
През последните дни официални лица публично изразиха притеснение, че руският президент ще ескалира конфликта, за да се опита да сломи съпротивата на Украйна. Русия все още притежава огромни военни предимства и може да бомбардира страната още седмици. И докато останалата част от света реагира на ужасяващите образи на войната, която той започна, Путин остава изолиран в това, което директорът на ЦРУ Уилям Бърнс нарече „пропаганден балон“.
За Запада е от решаващо значение да разбере нагласите на Путин, тъй като предоставя повече военна помощ на Украйна и също така му пречи да посегне директно върху страните от НАТО. Служители на разузнаването по време на двудневни показания пред Конгреса миналата седмица открито изразиха опасения относно това какво може да направи Путин. И тези опасения все повече формират дискусиите за това какво са готови да направят американските политици за Украйна.
В продължение на две десетилетия Путин постигна пълно господство над руското правителство и службите за сигурност, управлявайки с малък вътрешен кръг, маргинализирайки несъгласието и затваряйки или убивайки своята опозиция. Той отдавна критикува разпадането на Съветския съюз, отхвърли претенциите на Украйна за суверенитет и размишлява за ядрена война, която завършва с руснаците като „мъченици“. Според директора на ЦРУ Путин „се задушава в продължение на много години в горима комбинация от недоволство и амбиция“.
Путин очакваше да превземе Киев след два дни“, казва Бърнс.
Вместо това неговата армия не успя да поеме контрола над големите градове и вече загуби няколко хиляди войници. Западът наложи санкции и други мерки, които осакатиха руската икономика и намалиха жизнения стандарт както на олигарсите, така и на обикновените граждани. Голяма част от чуждестранната валута, която Русия е натрупала като защита срещу санкциите, сега е замразена в банки в чужбина.
Бърнс е бивш посланик на САЩ в Москва, който се е срещал много пъти с Путин. Той каза на депутатите в отговор на въпрос за психическото състояние на руския президент, че не вярва, че Путин е луд.
Мисля, че Путин е ядосан и разочарован в момента“, каза той. „По всяка вероятност той няма да се откаже и ще се опита да смаже украинските военни, без да се съобразява с цивилните жертви“.
Неотдавнашните неподкрепени твърдения на Русия, че САЩ помагат на Украйна да разработи химически или биологични оръжия предполагат, че Путин може сам да е готов да разположи тези оръжия в операция под „фалшив флаг“, каза Бърнс.
Няма очевиден път за прекратяване на войната. Почти немислимо е украинският президент Володимир Зеленски, който спечели възхищение по целия свят с това, че ръководи съпротивата на страната си, внезапно да признае анексирането на Крим от Русия или да подкрепи предоставянето на автономия на приятелските за Русия части от Източна Украйна. И дори ако превземе Киев и свали Зеленски, Путин ще трябва да се справи с бунт, подкрепян от Запада в страна с над 40 милиона население.
Путин възприема всичко това като „война, която не може да си позволи да загуби“, смята директорът на националното разузнаване на президента Джо Байдън - Аврил Хейнс.
Според нея обаче това, което Путин е готов да приеме като „победа“, може да се промени с времето предвид значителните разходи, които той прави. Анализаторите на разузнаването смятат, че неотдавнашното повишаване на руската ядрена тревога от страна на Путин
„вероятно има за цел да възпре Запада да предостави допълнителна подкрепа на Украйна“, казва Хейнс.
Загрижеността на Белия дом относно ескалацията на моменти разочарова както демократите, така и републиканците. След като първоначално сигнализира за подкрепа, администрацията на Байдън отказа да подкрепи полския план за даряване на съветските бойни самолети на Украйна. Преди това администрацията отложи санкциите за газопровода „Северен поток 2“ и нямаше да изпрати ракети за противовъздушна отбрана Stinger в Украйна, преди да промени курса.
Според Хейнс Путин може да разбере трансфера на полските самолети като по-голяма сделка от противотанковите и противовъздушните оръжия, които вече отиват в Украйна. Хейнс не разкри дали САЩ разполагат с разузнавателни данни, които да подкрепят тази констатация.
Представителят на САЩ Майк Куигли, демократ от Илинойс, който е в комисията по разузнаването на Камарата на представителите, каза, че администрацията на Байдън „винаги е закъснявала с една-две крачки“ от страх да не предизвика Путин. Той призова Белия дом бързо да се съгласи с прехвърлянето на самолети.
Междувременно, докато насилието се влошава и повече руснаци умират, Западът също следи за всякакви признаци на образуване на дупки в „пропагандния балон“ на Путин. Един независим руски политически анализатор Кирил Рогов публикува в своя акаунт в Telegram, че войната е „загубена“ в „епичен провал“.
„Грешката беше схващането, че Западът не желае да се съпротивлява на агресията, че е летаргичен, алчен и разделен“, пише Рогов. „Идеята, че руската икономика е самодостатъчна и сигурна, беше грешка. Грешка беше идеята за качеството на руската армия. И основната грешка беше идеята, че Украйна е провалена държава, а украинците не са нация“.
Четири грешки при вземането на едно решение са много“, казва той.
Преди инвазията, допитване, проведено от „Левада-центр“, водещата руска независима фирма за изследване на общественото мнение, установи, че 60% от респондентите смятат САЩ и НАТО за „инициатори“ на конфликта в Източна Украйна. Само 3% отговориха за Русия. Допитването беше през януари и февруари, а „Левада-центр“ не публикува нови проучвания от началото на войната.
Аутсайдери се надяват, че обикновените руснаци ще реагират на рязкото спадане на техния жизнен стандарт и ще намерят истински изображения на войната чрез роднини и онлайн, включително чрез използване на VPN софтуер за заобикаляне на ограниченията на Кремъл за достъп до социалните медии. Руската държавна телевизия продължава да излъчва фалшиви или неподкрепени твърдения за правителствата на САЩ и Украйна и прокарва наратив, че Русия не може да си позволи да загуби войната.
В противен случай това ще доведе до смъртта на самата Русия“, каза Владимир Соловьов, водещ на токшоу в праймтайма на държавния телевизионен канал „Русия 1“ миналата седмица.