Какво може да научи България от затворен въглищен ТЕЦ в Питсбърг?
Затварянето на голям ТЕЦ с въглища централа в САЩ е довело до почти мигновен спад на сърдечните заболявания
Затварянето на голям ТЕЦ с въглища централа в САЩ е довело до почти мигновен спад на сърдечните заболявания в района, твърди проучване на Университета в Ню Йорк (NYU). Закриването на Shenango Coke Works в Питсбърг е подействало като спирането на цигарите за здравето на гражданите, предаде Euronews.
България е държава, която все още разчита много на замърсяваща енергия, произведена от въглища. Също така, сърдечните заболявания са сред водещата причина за смърт в страната. ESGnews.bg разказва има ли връзка между ситуацията у нас и САЩ и какво можем да научим от опита на Питсбърг?
Проучването на университета
Shenango Coke Works се е намирала на остров Невил в щата Пенсилвания. В продължение на повече от 50 години, съоръжението е произвеждало кокс – продукт произведен от въглища, който се използва за производство на стомана. Според проучването, затварянето на централата през 2016 г. е довело до незабавно и трайно намаляване на замърсяването на въздуха.
Средните нива на серен диоксид са паднали с 90% в станциите за мониторинг в близост до съоръжението и с 50% на станция на 10 километра. Количеството арсен във фините прахови частици е паднало с 66%.
В статистическите данни за периода 2016-2018, експертите наблюдават подобрение и в здравето на гражданите. С 33% по-малко са хоспитализациите, свързани със сърдечно-съдови заболявания, в сравнение с 3-те години преди затварянето на централата. Това включва 13% по-малко годишни хоспитализации за исхемична болест на сърцето и 12% по-малко мозъчно-съдови случаи като инсулт.
Анализираните данни от здравните заведения сочат, че с 42% са намалели спешните случаи, свързани със сърдечно-съдови заболявания непосредствено след затварянето.
Въпреки че проучването, публикувано в научния журнал Environmental Health Research, не показва конкретна връзка между двете събития – демонстрира силна статистическа асоциация между тях.
Въглищата в България
Въглищата и ТЕЦ-овете са ключова част от българската енергетика и за съжаление много региони страдат от изключителни нива на замърсяване на въздуха. Въглищата редовно заемат между 30% и 40% от енергийния микс в страната.
В същото време сърдечно-съдовите заболявания са водещата причина за смърт в България с над 71 000 случая за 2022 г. За сравнение, втората причина за смъртност у нас са онкологичните заболявания с едва 16 000 случая миналата година.
Как изглежда сърдечната смъртност по райони и има ли връзка с въглищата?
Според Националния статистически институт, от „болести на органите на кръвообращението“ са загинали най-много хора в район Видин – 1736.2 човека на всеки 100 000 население. Най-малко са загинали в София (град) – 786 човека на 100 000 население.
В непосредствена близост до Видин има ТЕЦ – Видахим, който освен електроенергия, произвежда и полиамиди влакна и гуми за МПС – автомобилни гуми и др. Основното гориво на ТЕЦ-а са въглищата. В София има два – ТЕЦ „София“ и ТЕЦ „София – изток“. ТЕЦ „София“ гори основно природен газ, който се счита за много по-малко замърсяващ и ЕС класифицира като преходно гориво към зелена енергия.
ТЕЦ „София-изток“ също ползва за основното гориво природния газ. Разликата между двата района, съответно, може би има връзка с горивото, въпреки, че са нужни още конкретни проучвания от експерти.
Като контрааргумент би могло да фигурира примера с комплекса „Марица изток“. Това е с най-високата концентрация на въглищни централи в страната и е изцяло разположена в старозагорска област.
Жертвите през 2022 г. на сърдечно-съдови заболявания наброяват 1176 на 100 000. Трябва да се има в предвид, че според американското проучване, в районите с радиус 10 километра от централата са изпитали най-драстично промяната. Комплексът „Марица изток“ се намира далеч от жилищните центрове на района. По-детайли данни за населените места в непосредствена близост до „Марица изток“ не е налична.
Има повърхностна връзка между замърсяването на въздуха и сърдечните заболявания, но със сигурност това не е пълната картинка. Все пак, забележима е разликата между райони, в които ТЕЦ-овете оперират на въглища и тези с природен газ.
И въпреки, че закриването на въглищните централи със сигурност ще засегне пазара на труда в съответните местности, ще подобри и здравословното състояние на гражданите. Съответно, би създало условия да се отворят нови работни места – по възможност, в нововъзникващите сектори от зелената икономика и енергетика.