Карадайъ: Няма да дадем безусловна и непотърсена подкрепа
Казусът с гражданството на министър Кирил Петков изостри тона между ДПС и президента на консултациите
След предишните избори ние заявихме безусловна подкрепа за новите партии, за да има кабинет. След новите избори тези позиции се промениха. Днешната заявка е, че безусловна и непотърсена подкрепа няма да има от наша страна. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ на днешните консултации при президента Румен Радев.
За втори път провеждаме консултации за съставяне на кабинет. На всички ни е ясно, че страната е изправена пред кризи. На всички ни е ясно, че само редовен кабинет с широка подкрепа може да изведе страната от криза", заяви Радев в началото на срещата му с представителите на ДПС.
Карадайъ от своя страна посочи, че в момента страната ни е и в политическа криза. "Страната има нужда от редовен кабинет. Нашият дял и нашият принос в името на стабилността на страната и в името на сигурността на гражданите винаги сме го давали и пак ще си го дадем", каза той.
Според Радев финансовите мерки за справянето с кризата минават през актуализация на бюджета.
Казусът с гражданството на министър Кирил Петков изостри тона между ДПС и президента на консултациите.
Лидерът на ДПС обясни, че е попитал икономическия министър кога и дали се е отказал от канадското си гражданство.
„Не мисля, че е удачно точно Вие да повдигате темата за гражданството. Да си гражданин на България не значи само да имаш български паспорт. Кирил Петков категорично ми заяви, че има една родина майка – България. Коя е Вашата родина, г-н Карадайъ”, обърна се Радев към лидера на ДПС.
"Моята родина е България", отговори веднага Карадайъ.
През юни тази година обаче лидерът на ДПС беше заявил пред председателя на Великото национално събрание на Турция Мустафа Шенол, че родината му е Турция и че ДПС се бори да защити турската идентичност.
„Не мога да остана безучастен, когато българският президент пита коя е родина майка на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ. Същия въпрос можем да зададем на бесарабските българи. В Конституцията чувства няма. Там пише, че човек с двойно гражданство не може да бъде избиран за министър”, добави Йордан Цонев.