Китай ударно купува оборудване за чипове, за да заобиколи забраните на САЩ
Китайските компании инвестират в нови фабрики за полупроводници, за да се опитат да усъвършенстват възможностите на страната
Вносът на машини за производство на компютърни чипове в Китай е нараснал с 14% през 2023 г. до почти 40 милиарда долара - втората най-голяма сума по стойност в данни от 2015 г. насам. Това сочат изчисления на Bloomberg, базирани на официални митнически данни. Увеличението идва въпреки спада от 5.5% в общия внос миналата година, което подчертава значението, което китайското правителство и националната индустрия за чипове отдават на това да станат самодостатъчни.
Китайските компании за чипове бързо инвестират в нови фабрики за полупроводници, за да се опитат да усъвършенстват възможностите на страната и да заобиколят контрола върху износа, наложен от САЩ и техните съюзници. Тези ограничения затрудняват китайските компании да получат достъп до машините, необходими за производството на най-мощните чипове, и забавят развитието на високотехнологичния сектор в Китай, който се разглежда като заплаха за САЩ.
Вносът на Китай от Нидерландия скочи миналата година преди новия контрол върху износа, който допълнително ще ограничи способността на компании като Semiconductor Manufacturing International да получат най-новите машини. През декември вносът на литографско оборудване от Нидерландия скочи с почти 1000% спрямо година по-рано до 1.1 милиарда долара, тъй като компаниите се втурнаха да купуват преди началото на нидерландските ограничения този месец.
Дори преди тези ограничения да влязат в сила, нидерландската компания ASML Holding NV отмени доставките на някои от своите машини от най-висок клас за Китай по искане на правителството на САЩ, съобщи Bloomberg по-рано този месец. Анулирането дойде седмици преди забраните за износ на висококачествено оборудване за производство на чипове да влязат в сила.