Китай започна нови военни учения край Тайван
Пекин продължава да притиска острова, блокирайки частично свободното движение в региона
Китайските военни обявиха нови военни учения в понеделник в моретата и въздушното пространство около Тайван. Това се случва един ден след планирания край на най-големите учения, започнати от комунистическата държава в знак на протест срещу посещението миналата седмица в Тайпе на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси.
Китайското командване заяви, че ще проведе съвместни учения, фокусирани върху операции за борба с подводници и морско нападение – потвърждавайки опасенията на някои анализатори по сигурността и дипломати, че Пекин ще продължи да поддържа натиск върху отбраната на Тайван.
Посещението на Пелоси на острова миналата седмица вбеси Китай, който смята самоуправляващия се остров за свой и отговори с тестови изстрелвания на балистични ракети над Тайпе, както и с отказ от някои линии на диалог с Вашингтон.
Продължителността и точното местоположение на последните учения все още не са известни, но Тайван вече облекчи ограниченията за полети в близост до шестте предишни китайски зони за учения около острова, съобщава Reuters.
Освен изстрелването на 11 балистични ракети с малък обсег по време на четирите предходни дни на учения, китайски военни кораби, изтребители и дронове маневрираха около острова.
Малко преди тези учения да приключат в неделя, около 10 военни кораба, от Китай и Тайван, са маневрирали наблизо около неофициалната средна линия на Тайванския проток, според човек, запознат със ситуацията, който участва в планирането на сигурността.
Коментатор на китайската държавна телевизия каза късно в неделя, че китайските военни сега ще провеждат „редовни“ учения от тайванската страна на линията.
В Тайпе говорителят на министерството на отбраната Сун Ли-фан каза пред репортери, че въоръжените сили на Тайван са се справили „спокойно“ с китайските учения. По-рано министерството каза, че тренировките са използвали военни кораби, самолети и дронове за симулиране на атаки срещу острова и неговия флот.
Определените от Китай зони, забранени за полети, и пресичането на средната линия са „компресирали“ пространството за обучение на Тайван и ще повлияят на нормалното функциониране на международните полети и въздушните маршрути в бъдеще, се казва в изявление на министерството.
Говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин каза в понеделник, че Китай провежда нормални военни учения „в наши води“ по открит, прозрачен и професионален начин, добавяйки, че Тайван е част от Китай.
На въпрос дали продължаващите учения на Китай са в съответствие с международното право и дали ще бъдат издадени нови предупреждения за цивилния въздушен и морски трафик, Уанг каза, че съответните отдели са издали навременни съобщения в съответствие както с вътрешното, така и с международното право.
Междувременно китайското министерство на отбраната продължи дипломатическия си натиск върху Съединените щати, защитавайки отлагането на преговорите между военните в знак на протест срещу посещението на Пелоси.
Сегашната напрегната ситуация в Тайванския проток е изцяло провокирана и създадена от американската страна по нейна собствена инициатива и американската страна трябва да понесе пълната отговорност и сериозни последствия за това“, каза говорителят на министерството на отбраната У Чиан в онлайн публикация.
„Долната линия не може да бъде нарушена, а комуникацията изисква искреност“, каза У.
Китай отмени официални преговори, включващи командвания, координация на отбранителната политика и военноморски консултации в петък, след като Пелоси напусна региона.
Представители на Пентагона, Държавния департамент и Белия дом осъдиха този ход, описвайки го като безотговорна прекомерна реакция.
Прекъсването на някои от малкото комуникационни връзки на Китай с американската армия повишава риска от случайна ескалация около Тайван в критичен момент, според анализатори и дипломати по сигурността.
Един американски служител отбеляза, че китайски служители не са отговорили на обаждания от висши служители на Пентагона на фона на напрежението миналата седмица, но че не виждат това като официално прекъсване на връзките с високопоставени фигури, като американския министър на отбраната Лойд Остин.
Запитан директно за тези доклади, говорителят на министерството на отбраната У каза: „Съответните контрамерки на Китай са необходимо предупреждение заради провокациите на Съединените щати и Тайван и легитимна защита на националния суверенитет и сигурност“.