Кой е Грег Бекър, директорът на рухналата Silicon Valley Bank
В продължение на години той лобира за по-малко контрол върху банките, а две седмици преди колапса продава акции за $3.6 милиона
На 10 март светът стана свидетел на втория по големина банков фалит в американската история и първия по своите мащаби от финансовата криза през 2008 г. В петък калифорнийските регулатори затвориха Silicon Valley Bank, водещ кредитор на фирми за рисков капитал и технологични стартъпи, а Федералната корпорация за гарантиране на депозитите я пое. Съобщава се, че банката не е имала главен директор по риска в последните месеци, водещи до колапса, докато повече от 90% от нейните депозити не са били застраховани.
Точно осем години преди рухването на Silicon Valley Bank главният изпълнителен директор на банката Грег Бекър лично притиска Конгреса да намали контрола върху неговата финансова институция, позовавайки се на „нискорисковия профил на нашите дейности и бизнес модел“. Това показват федералните регистри, прегледани от изданието The Lever.
Три години по-късно - след като банката вече е похарчила повече от половин милион долара за федерално лобиране - законодателите се съгласяват.
През 2015 г. президентът на SVB Грег Бекър представи изявление пред панел на Сената, настоявайки законодателите да освободят повече банки - включително неговата собствена - от новите разпоредби, приети след финансовата криза от 2008 г. Въпреки предупрежденията на някои сенатори, лобистките усилия на Бекър в крайна сметка бяха успешни.
Рекламирайки „дълбокото разбиране на SVB за пазарите, които обслужва, нашите силни практики за управление на риска“, Бекър твърди, че неговата банка скоро ще достигне 50 милиарда долара активи, което според закона ще задейства „повишени пруденциални стандарти“, включително по-строги регулации, стрес тестове и капиталови изисквания за неговата и други банки с подобен размер.
Бекър настоява, че 250 милиарда долара са по-подходящ праг.
Без подобни промени SVB вероятно ще трябва да пренасочи значителни ресурси от предоставяне на финансиране на компании, създаващи работни места в иновационната икономика, към спазване на подобрени пруденциални стандарти и други изисквания“, пише Бекър тогава.
Горе-долу по това време федералните документи показват, че банката е лобирала пред законодателите за „реформа на финансовото регулиране“ и Закона за подобряване на определянето на системния риск от 2015 г. – законопроект, който е предшественик на законодателството, в крайна сметка подписано от президента Доналд Тръмп, което увеличава регулаторния праг за по-силни стрес тестове на 250 милиарда долара.
Тръмп подписа законопроекта въпреки доклада на демократите в Съвместния икономически комитет на Конгреса, който предупреждава, че според новия закон SVB и други банки от този размер
вече няма да бъдат обект на почти никакви засилени регулации“.
През 2021 г. SVB премина прага от 100 милиарда долара под свое управление, което предизвика допълнителен контрол като банка от категория IV, но остана освободена от по-честите и подробни анализи, които регулаторите извършват, за да определят дали банките над 250 милиарда долара активи имат достатъчно капитал, за да издържат на криза.
В прессъобщение в петък от Федералната корпорация за застраховане на депозитите се отбелязва, че към декември 2022 г. SVB е управлявала активи на стойност 209 милиарда долара – което я поддържа под прага от 250 милиарда долара, за който банката лобира.
Според данни от Комисията по ценни книжа и борсите в последните две седмици – в навечерието на колапса – Бекър е продал собствени акции за 3.6 милиона долара. Само 24 часа преди фалита на банката Бекър лично се е обадил на клиенти, за да ги увери, че парите им в банката са в безопасност.
Пътят му в банката
Грег Бекър се присъединява към компанията преди три десетилетия като кредитен консултант. Той става президент и главен изпълнителен директор на SVB Financial Group през 2011 г. и ръководи кредитора, фокусиран върху стартиращите компании, след глобалната финансова криза от 2008 г.
Банкерът описва първите си няколко години в SVB като „най-високите върхове и най-ниските спадове“, докато кредиторът се движи по пътя на технологиите от края на 90-те години.
Понесохме загуби. Това беше време на предизвикателство за нас... Гледам го с нежност. Научих много за институцията. Научих много за това как да давам пари назаем“, каза той.
Бекър, който беше член на борда на директорите на Федералния резерв на Сан Франциско, го напусна в петък.
Преди да стане президент и главен изпълнителен директор на SVB Financial Group, Бекър е съосновател на SVB Capital, инвестиционния клон на компанията. Той също така е бил председател на Лидерската група на Силициевата долина от 2014 до 2017 г. и е бил член на Съвета на съветниците по цифрова икономика на Министерството на търговията на САЩ от 2016 до 2017 г.